Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 2021-ci ilin may ayından başlayaraq ustad dərs- intellektual, maarifləndirici tədbirlərə start verilib.
11 may tarixində baş tutmuş növbəti ustad dərsi Azərbaycanın milli tikiş növü olan “Qurama” sənəti və quramanın tikiş texnologiyasına həsr olunmuşdur. “Danışan parçalar” adlı ustad dərsində 30 ilə yaxın qurama sənətini yaşadan Fəridə Mustafayeva, muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova, bərpaçı mütəxəssislər, muzey əməkdaşları və Suraxanı r-nu 317 saylı tam orta məktəbin yuxarı sinif şagirdləri iştirak ediblər.
Tədbiri muzeyin əməkdaşı Aynur Babayeva açaraq qurama ustad dərsi layihəsi haqqında iştirakçılara məlumat verib.
Daha sonra S.Nəsirova foto-slayd müşayiəti ilə Azərbaycanda “Qurama” sənəti haqqında məruzə ilə çıxış edib. Məruzədən sonra məktəblilərlə mövzuya uyğun viktorina keçirilib. Sual-cavabda fəal iştirak edən iştirakçılara muzeyin kataloqları hədiyyə edilib.
Tədbirin növbəti hissəsində F.Mustafayevanın və muzeyin bərpaçıları İlhamə Rəhimova və Qənirə Məmmədovanın köməkliyi ilə iştirakçılara Quramanın tikiliş texnikası öyrədilib. Məktəblilər quramanın müxtəlif növləri ilə tanış olublar və onlar bunu özləri parça üzərində tətbiq ediblər. İştirakçıların hər biri əl işlərini özləri ilə aparıblar.
Sonda H.Z.Tağıyevin ev-muzeyi və "Nizami Gəncəvi və Azərbaycan Atabəyləri dövləti" sərgisinə ekskursiya təşkil olunub.

С мая 2021 года в Национальном музее истории Азербайджана стартовали мастер-классы – интеллектуально - образовательные мероприятия.
Очередной мастер-класс, который состоялся 11 мая 2022 года, был посвящен искусству «гурама» (лоскутное шитьё), национальному виду шитья в Азербайджане, и технологии шитья гурама. В мероприятии мастер-класса «Говорящие ткани», приняли участие Фарида Мустафаева, 30 лет занимающаяся искусством «гурама», ученый секретарь музея, д.ф.п.и. Севиндж Насирова, специалисты-реставраторы, сотрудники музея и учащихся старших классов средней школы №317 Сураханского района.
Мероприятие открыла сотрудник музея Айнур Бабаева и проинформировала участников о проекте мастер-класса «гурама».
Затем С.Насирова прочитала лекцию об искусстве «Гурама» в Азербайджане. Выступление сопровождалось фото-слайдом. После лекции с учащимися была проведена викторина на данную тему. Участникам, принявшим активное участие в процессе вопросов и ответов, были подарены каталоги музея.
В следующей части мероприятия под руководством Ф.Мустафаевой и реставраторов музея Ильхамы Рагимовой и Ганиры Мамедовой участники ознакомились с техникой лоскутного шитья «гурама». Студенты ознакомились с разными видами лоскутного шитья и сами приняли участие в создании образцов гурамы. Каждый из участников забрал с собой свои изделия ручной работы.
Затем была организована экскурсия в дом-музей Г.З.Тагиева и на выставку «Низами Гянджеви и государство атабеев Азербайджана».