Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Şuşa İli”-nə həsr olunmuş tədbirlər çərçivəsində 18 May Beynəlxalq Muzeylər Günü ilə əlaqədar Üzeyir Hacıbəylinin əsərlərindən ibarət konsert proqramı təşkil olunub.
Tədbiri muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı açaraq, konsert iştirakçılarını salamlayıb və Beynəlxalq Muzeylər Günü münasibətilə muzey işçilərini təbrik edib, gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Sonra muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov tərəfindən muzeyin bir qrup əməkdaşı işindəki uğurlarına görə Fəxri fərmanla təltif olunub.
Daha sonra musiqi proqramı təqdim olunub. Konsertdə Akademik Milli Dram Teatrı, Akademik Opera və Balet Teatrı, Akademik Musiqili Teatrı, Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Dövlət Kukla Teatrı, Müslüm Maqomayev adına Azərbaycan Dövlət Akademik Filarmoniyasının əməkdar artistləri və mədəniyyət işçiləri, Azərbaycan Milli Konservatoriyasının tələbələri, BDU Mədəniyyət Yaradıcılıq Mərkəzinin rəqs qrupu iştirak ediblər.
Bayram əhval-ruhiyyəsində təşkil olunan tədbirdə dahi bəstəkar Üzeyir Hacıbəylinin ölməz əsərləri səsləndirilib. Bayram tədbirində dahi bəstəkarın "Arşın mal alan”, "O olmasın, bu olsun" operettalarından səhnələr göstərilib, ariya və romanslar ifa olunub.

В Национальном музее истории Азербайджана в рамках проекта «Год города Шуша» состоялся концерт из произведений Узеира Гаджибейли, посвящённый Международному дню музеев.
Открывая мероприятие и приветствуя участников концерта, генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы поздравила сотрудников музея с Международным днем музеев и пожелала им успехов в их будущей деятельности.
Исполнительный директор музея, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров наградил группу сотрудников музея почётными грамотами за успехи в работе.
Затем была представлена музыкальная программа. В концерте приняли участие заслуженные артисты и деятели культуры Академического национального драматического театра, Академического театра оперы и балета, Академического музыкального театра, Азербайджанского государственного театра кукол имени А.Шаига, Азербайджанской государственной академической филармонии имени М. Магомаева, студенты Азербайджанской национальной консерватории и танцевальная группа Центра культурного творчества БГУ.
На мероприятии, организованном в праздничном настроении, прозвучали бессмертные романсы и арии из произведений гениального композитора Узеира Гаджибейли и были показаны сцены из таких оперетт, как «Аршин мал алан» и «Не та, так эта», а также исполнены танцы на музыку из опер.