Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyevin Sərəncamı ilə 2022-ci ilin “Şuşa ili” olaraq qeyd edilməsi Qarabağ tarixini əks etdirən dövlətçilik faktlarına yenidən nəzər salmağı aktual edir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika fondunda Qarabağ xanı Pənahəli xan Cavanşirin (1748 - 1763) varisi İbrahimxəlil xan (1763 - 1806) dövrünə aid unikal sikkələr – pənahabadilər qorunur.
Aşkar olunmuş numizmatik faktlara əsasən ilkin pənahabadilər hicri 1209 = 1794-1795-ci ildə zərb edilib. Pənahabadda zərb edilən ilk gümüş sikkələr anonim (adsız) zərb edilirdi.
“Pənahabadi” nominalına malik gümüş və mis sikkələrin məhz belə adlandırılması bir sıra amillərlə əlaqədar idi. Bir sıra başlıca şəhərlər, məntəqələr və coğrafi məkanların şərəfli epitetlərlə adlandırılması İslam ənənəsinə xas olan cəhətlərdən idi.
XVIII – XIX əsrlərdə digər müsəlman dövlətlərində olduğu kimi Qarabağ xanlığı sikkələrinə də onların zərb edildiyi məkana müvafiq zərbxana adı həkk edilirdi. Belə zərb vasitəsilə İbrahimxəlil xan hakimiyyətin ona atasından miras qaldığına işarə edirdi. Hicri 1209-1212 = 1794-1798 və 1214 = 1799-1800-cü illərdə pənahabadilər (1,48 – 1,89 q) və yarımpənahabadilər (0,96 – 0,97 q) zərb edilib.
XVIII əsrin sonunda Azərbaycan və İranın pul-sikkə sisteminin başlıca gümüş sikkə vahidi olan gümüş abbasının çəkisi 1 – 2 qrama enmişdi. Bu dövrün pul təsərrüfatında Səfəvilərdən miras qalan daha bir sikkə - “şahi” (1/4; 1/6 abbası) və d. nominallı sikkələr iştirak edirdi.
Qeyd edək ki, İbrahimxəlil xan dövründə Qarabağda zərb edilən pənahabadilərə Rusiya və İran sikkə standartlarının tətbiq edilməsi təəccüb yaratmamalıdır. Xan dəfələrlə rusiyalı təmsilçilərlə danışıqlar etmiş, fars təsirini anlayaraq öz sikkələrinin həm də İranda dövriyyəsini təmin etməyə çalışmışdır.
1805-1817-ci illərin bəzi pənahabadilərinin anonim zərb edilməsi Qarabağ xanlığının müstəqillik cəhdlərini büruzə verməkdədir.
Numizmatik tədqiqatlara əsasən Qarabağ xanlığında beş tipdə pənahabadilər, həmçinin onların yarımtipləri zərb edilmişdir.
Karvan yollarının qovşağında yerləşən Şuşa şəhəri Qərb və Şərqin bir sıra şəhərləri ilə ticarətdə iştirak edirdi. Bura Qafqaz, Gürcüstan, Rusiya, İran, Türkiyə, İraq və Hindistandan tacirlər gəlirdilər.
İbrahimxəlil xan (1763 - 1806) dövründə Qarabağda yalnız gümüş deyil, həm də mis sikkələr zərb edilmişdir. Anonim mis pənahabadilərə heyvan təsvirləri də həkk edilib.

Указ Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева об объявлении 2022 года «Годом города Шуша», заставляет обратить внимание на факты государственности, отражающие историю Карабаха.
В Фонде Нумизматики Национального музея истории Азербайджана хранятся уникальные монеты панахабади периода правления преемника карабахского хана Панахали хана Джеваншира (1748-1763 гг.) – Ибрагимхалил хана (1763-1806 гг.).
Согласно обнаруженным нумизматическим фактам, первые панахабади были отчеканены в 1209 г.х. = 1794-1795 гг. Первые серебряные монеты в Панахабаде чеканились анонимно.
Название серебряных и медных монет достоинством «панахабади» было обусловлено рядом факторов. Наименование ряда крупных городов, поселков и мест почетными эпитетами было характерно для исламской традиции.
В XVIII-XIX веках, как и в других мусульманских странах, на монетах Карабахского ханства чеканилось название монетного двора, соответствующее месту их чеканки. Таким чеканом Ибрагимхалил хан указывал, что власть унаследовал от своего отца. Панахабади (1,48–1,89 г) и полупанахабади (0,96–0,97 г) были отчеканены в 1209–1212 хиджры = 1794–1798 и 1214 хиджры = 1799–1800 гг.
В конце XVIII века вес серебряного аббаси, основной серебряной монетной единицы денежной системы Азербайджана и Ирана, снизился до 1-2 граммов. В денежном хозяйстве этого периода присутствовали монета, доставшаяся от Сефевидов – «шахи» (1/4; 1/6 аббаси) и монеты с другими номиналами.
Следует отметить, что применение российских и иранских монетных стандартов к панахабадам, отчеканенным в Карабахе в период правления Ибрагимхалил-хана, не должно вызывать удивления. Хан неоднократно вел переговоры с представителями России, также понимая персидское влияние, старался обеспечить обращение своих монет в Иране.
Анонимный чекан некоторых панахабади в 1805-1817 годах отражает стремление Карабахского ханства к независимости. Согласно нумизматическому исследованию, в Карабахском ханстве были отчеканены пять типов панахабади, а также их полутипы.
Город Шуша, расположенный на пересечении караванных путей, торговал с рядом городов на западе и востоке. Сюда приезжали купцы с Кавказа, Грузии, России, Ирана, Турции, Ирака и Индии. В период правления Ибрагимхалил хана (1763 - 1806) в Карабахе чеканились не только серебряные, но и медные монеты. На анонимных медных панахабади также выгравированы изображения животных.