Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ili “Şuşa ili” elan edilməsi haqqında sərəncamına əsasən AMEA Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi 24 fevral tarixindən “Qarabağın incisi – Şuşa” adlı II Ümumrespublika rəsm və əl işlərindən ibarət müsabiqə elan etmişdi.
Bununla əlaqədar 2022-ci il 27 may tarixində müsabiqədə iştirak edənlərin rəsm və əl işlərinin sərgisinin açılış mərasimi oldu.
Azərbaycanın müxtəlif bölgələrindən olan və müxtəlif yaş qruplarından yaradıcı şəxslər öz əl işləri ilə 2 kateqoriya - təsviri incəsənət və tətbiqi sənət üzrə müsabiqədə iştirak ediblər. Müsabiqə 3 nominasiyada keçirilib.
Münsiflər heyətinin üzvləri - Muzeyin Baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, Azərbaycan Rəssamlar İttifaqının katibi, Azərbaycan Respublikasının xalq rəssamı Ağaəli İbrahimov, Teatr Muzeyinin direktor müavini, Rəssamlar İttifaqının üzvü Nazim Məmmədov, muzeyin Təsviri Materiallar fondunun müdiri, m.ü.f.d. Nardanə Yusifova və əməkdar mədəniyyət işçisi, muzeyin bərpaçı-rəssamı Gülşən Hacıyevanın iştirakı ilə sərgidə nümayiş olunan əl işləri dəyərləndirilib və qaliblər seçilib.
Tədbirdə qeyd olundu ki, yaradıcı şəxslərin iştirakı ilə təşkil olunan bu kimi tədbirlər davamlı olacaq.
Seçilən kreativ əl işlərinin müəllifləri, qaliblər mükafatlandırılıb və Fəxri fərmanlarla təltif olunublar. Müsabiqənin bütün iştirakçılarına sertifikatlar təqdim olunub.

27 мая 2022 года в рамках «Года города Шуша» в Национальном музее истории Азербайджана НАНА состоялось открытие II Республиканского конкурса-выставки живописи и ручной работы «Жемчужина Карабаха – Шуша».
На выставке представлено более 100 изделий ручной работы и картин, изображающих один из красивейших уголков Карабаха Шушу и Карабах. В конкурсе, стартовавшем в феврале, приняли участие талантливые люди из разных регионов Азербайджана в возрасте от 5 до 65 лет.
Конкурс проводился в 3-х номинациях по 2-м категориям - изобразительное искусство и прикладное искусство. В состав жюри вошли генеральный директор музея, академик Наиля Велиханлы, секретарь Союза художников Азербайджана, народный художник Азербайджанской Республики Агаали Ибрагимов, заместитель директора Музея Театра, член Союза художников, художник Назим Мамедов, заедующая Фондом изобразительного искусства музея, д.ф.п.а., доцент Нардана Юсифова и художник-реставратор, заслуженный деятель культуры Гюльшан Гаджиева оценили работы выставки и определили победителей.
На мероприятии было отмечено, что это второй республиканский конкурс в музее, и подобные мероприятия будут продолжаться.
Были выбраны обладатели 3-х мест в обеих номинациях и были отмечены поощрительные работы, завоевавшие симпатии жюри.
Победители были награждены памятными подарками и Почетными грамотами. Остальные все участники конкурса были награждены грамотами.