Muzeydə "Tarix fərqlilərin fırçasında" adlı sərgi-tədbirin açılışı olub."Muzey eksponatları şagirdlərin rəngli dünyasında" layihəsi çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində ilk dəfə olaraq sağlamlıq imkanları məhdud yaradıcı uşaqların iştirakı ilə keçirilən bu sərgi-tədbir Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi, “Ümid var” Könüllülər Təşkilatı, “Uşaqların Xoşbəxt Gələcəyi” İctimai Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutmuşdur.
Tədbiri giriş sözü ilə muzeyin İnnovasiyalar və təhsil proqramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi açıb. Sonra Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı Jalə Əhmədova, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar artisti Fərqanə Qasımova, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, yazıçı-dramaturq Seyran Səxavət, “Ümid var” Könüllülər Təşkilatının rəhbəri Nazilə Məhərrəmova çıxış ediblər.
Qeyd edək ki, muzey fəaliyyətə başladığı gündən etibarən Azərbaycanın tarixi və mədəni irsinin öyrənilməsi, qorunması, eləcə də təbliği və təşviqi işinə böyük önəm verib. "Muzey eksponatları şagirdlərin rəngli dünyasında" layihəsinin məqsədi də muzey eksponatlarını təbliğ etmək, məktəblilərə ölkəmizin tarixinə dair yeni biliklər vermək və gələcək peşə seçimlərinə yardım etməkdir.
Layihənin budəfəki tədbirinin keçirilməsində məqsəd əlilliyi olan uşaqların öz istedad və bacarıqlarını nümayiş etdirmələrinə şərait yaratmaq, onların sosiallaşmasına, cəmiyyətə inteqrasiya olunmalarına dəstək olmaqla bərabər inklüzivləşməyə tövhə verməkdir.
Ümumilikdə 35 əlilliyi olan uşağın iştirakı ilə həyata keçən layihə həm də onların Azərbaycan tarixi ilə bağlı maariflənməsi istiqamətində də mühüm xarakter daşıyır. Sərgidə daun sindromlu, serebral iflic, autizm, eşitmə məhdudiyyətli və digər diaqnozlu əlilliyi olan 16 yaradıcı uşağın əsəri nümayiş olunub.
Yüksək səviyyədə təşkil olunmuş tədbirdə əməkdar artist Fərqanə Qasımovanın dəstəyi ilə autizm sindromlu Ramiz Ağayev “Bayatı Şiraz” muğamını ifa etmiş, bəstəkar-pianoçu Tural Məmmədlinin müşayiəti ilə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın “Xarıbülbül” şeri Nigar Babayeva tərəfindən səsləndirilmiş, eşitmə əlilliyi olan Şəhla Nağıyeva jest dilində təqdimat etmiş, “Günay Muradi” Müasir Rəqs Akademiyasının tipik uşaqları ilə müxtəlif kompozisiyalar nümayiş etdirilmişdir.
Tədbirin sonunda layihə iştirakçıları muzey tərəfindən sertifikatla təltif olunub, onlara sponsorların hədiyyələri təqdim olunub.

В музее состоялось открытие выставки «История кистью особенных». Выставка-мероприятие в рамках проекта «Музейные экспонаты в красочном мире учащихся», впервые состоявшаяся в Национальном Музее истории Азербайджана с участием творческих детей с ограниченными возможностями, была организована Национальным музеем истории Азербайджана, Волонтёрской организацией «Умид вар» («Надежда есть»), Общественным объединением «Счастливое будущее детей».
Мероприятие открыла руководитель отдела инноваций и образовательных программ музея Фарида Шамси. Затем выступили депутат Милли Меджлиса Жаля Ахмедова, заслуженная артистка Азербайджанской Республики Фаргана Гасымова, член Союза писателей Азербайджана, писатель и драматург Сейран Сахават, руководитель Волонтерской организации «Умид вар» Назиля Магеррамова.
Следует отметить, что с момента создания музей придавал большое значение изучению, защите, пропаганде и популяризации историко-культурного наследия Азербайджана. Цель проекта «Музейные экспонаты в красочном мире учащихся» заключается также в популяризации музейных экспонатов, повышении знаний учащихся об истории нашей страны и помощи им в выборе будущей профессии.
Целью данного проекта является создание условий для детей с ограниченными возможностями для демонстрации их талантов и способностей, поддержка их социализации и интеграции в общество, а также содействие инклюзивности.
Проект, в котором участвуют в общей сложности 35 детей с ограниченными возможностями, также важен для ознакомления их с историей Азербайджана. На выставке представлены работы 16 детей с синдромом Дауна, ДЦП, аутизмом, нарушением слуха и другими диагнозами.
На мероприятии, проведенном на высоком уровне, при поддержке заслуженной артистки Фарганы Гасымовой Рамиз Агаев с синдромом аутизма исполнил мугам «Баяты Шираз», в сопровождении пианиста Турала Мамедли в исполнении Нигяр Бабаевой прозвучали стихи вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой «Харыбюльбюль», которые на языке жестов преподнесла страдающая слуховым нарушением Шахла Нагиева, были также представлены различные композиции детьми с подобными синдромами из Академии современного танца «Гюнай Муради».
В завершение мероприятия участникам проекта были вручены сертификаты музея, а также подарки от спонсоров.