Məlum olduğu kimi, bu gün Almaniyanın 22 iyun 1941-ci il tarixində SSSR-yə hücüm etdiyi gündür.
Azərbaycanın 1941-1945-ci illər savaşında faşizm üzərində qələbənin əldə edilməsi üçün ön və arxa cəbhələrdə verdiyi misilsiz töhfələrdən saysız-hesabsız elmi, publisistik, bədii əsərlər yazılmışdır. Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi də xalqımızın tarixinin bu şanlı səhifəsinin yaddaşlarda həkk edilməsini vətənpərvərlik borcu sayaraq, həmin dövrə aid xeyli dəyərli material toplamışdır. Bu tarixi hadisə ilə bağlı olaraq, muzeyin kolleksiyasından Böyük Vətən Müharibəsinə dair iki nümunəni təqdim edirik.
Onlardan biri “Qırmızıbayraqlı 416-cı Taqanroq atıcı diviziyası” adlı topludur. Bu toplu 1944-cü ildə “Azərnəşr”də (rus dilində) işıq üzü görmüşdür. Topluda mühüm hökumət qərarları, o cümlədən diviziyaya “Qırmızı Bayraq” ordeninin verilməsi haqqında fərman, diviziyanın döyüş uğurları, əsgər və zabitlərinin şücaətinə dair mətbuatda yer almış yazılar daxil edilmişdir.
Digər dəyərli nümunə isə musiqi əsərləri məcmusudur. Azərbaycanın incəsənət xadimləri, yazıçı və musiqiçiləri əsgərləri mənəvi cəhətdən ruhlandırmaq üçün dəyərli əsərlər yaratmışlar. 1943-cü ildə Azərbaycan Dövlət Musiqi Nəşriyatında tərtib edilən “Zəfər bizimdir” musiqi əsərləri məcmusunda Üzeyir Hacıbəyli, Səid Rüstəmov, Soltan Hacıbəyov, Şəfiqə Axundova və Ağabacı Rzayevanın Süleyman Rüstəm, Məmməd Rəhim, Əhməd Cəmil, Abdulla Şaiqin sözlərinə bəstələdiyi “Yaxşı yol”, “İrəli”, “Oktyabr”, “Zəfər bizimdir”, “Vətən mahnısı” əsərlərinin not yazıları və mətnləri yer almışdır.
Təqdim olunan materiallar muzeyin Sənədli Mənbələr fondunda mühafizə olunur.
Qeyd edək ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin faşizm üzərində qələbənin 70 illiyinə həsr olunmuş “Azərbaycan II Dünya müharibəsi illərində” adlı kataloqu 2015-ci ildə işıq üzü görmüşdür.

Как известно, 22 июня 1941 года Германия напала на СССР.
О безграничном вкладе Азербайджана в победу над фашизмом в войне 1941-1945 годов на фронте и в тылу написано множество научных, публицистических и художественных произведений. Национальный музей истории Азербайджана, считая своим патриотическим долгом запечатлеть в памяти эту славную страницу истории нашего народа, собрал много ценных материалов о том периоде. В связи с этим историческим событием представляем из коллекции музея два образца, касающихся Великой Отечественной войны.
Одним из них является сборник «Краснознамённая 416-я Таганрогская стрелковая дивизия». Этот сборник был опубликован в 1944 году в "Азернешр". В сборник включены важные правительственные решения, в том числе указ о награждении дивизии орденом «Красного Знамени», статьи о боевых успехах дивизии, храбрости ее солдат и офицеров.
Другим ценным экспонатом является собрание музыкальных произведений. Азербайджанские деятели искусств, писатели и музыканты создали ценные произведения для моральной поддержки солдат. В сборнике музыкальных произведений «Победа за нами», составленном Азербайджанским государственным музыкальным издательством в 1943 году, есть ноты и тексты таких произведений, как «Счастливого пути», «Вперёд», «Октябрь», «Победа за нами», «Песня о Родине», написанных Узеиром Гаджибейли, Саидом Рустамовым, Солтаном Гаджибековым, Шафигой Ахундовой и Агабаджи Рзаевой на слова Сулеймана Рустама, Мамеда Рахима, Ахмеда Джамиля, Абдуллы Шаига.
Представленные материалы хранятся в Фонде документальных источников музея.
Следует отметить, что в 2015 году был издан каталог Национального музея истории Азербайджана «Азербайджан в годы Второй мировой войны», посвященный 70-летию Победы над фашизмом.