Ümummilli Lider Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra Azərbaycanda idman sahəsi inkişaf etməyə başladı. Bununla da, Azərbaycanın dünyada idman ölkəsi kimi tanınmasının əsası qoyuldu.
Azərbaycanda Olimpiya Hərəkatının inkişafı isə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin adı ilə bağlıdır. 1992-ci ildə Milli Olimpiya Komitəsi fəaliyyət göstərməyə başlasa da, 1997-ci ildən Milli Olimpiya Komitəsinə Cənab İlham Əliyev Sədr seçildikdən sonra Azərbaycanda Olimpiya Hərəkatı geniş vüsət aldı. Bu illər ərzində Milli Olimpiya Komitəsinin təşkilati və quruculuq işləri bir an belə səngimədi. Azərbaycanda yeni və müasir idman komplekslərinin tikintisinə başlanıldı. Azərbaycan Milli Olimpiya Komitəsi başqa Olimpiya komitələri üçün örnək oldu. 1998-ci ildə respublikamız ilk dəfə Qış Olimpiya Oyunlarına qatıldı.
Birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi ölkəmizin bu sahədə uğurlarından biri idi. Avropa Olimpiya Komitəsinin Baş Məclisində 2015-ci ildə Birinci Avropa Oyunlarının Azərbaycanda keçirilməsi haqqında qərar qəbul edilməsi və ilk oyunların Bakıda keçirilməsi böyük nailiyyət idi. Bu cür oyunları ilk dəfə təşkil etmək Azərbaycan üçün şərəfli olduğu qədər də məsuliyyətli idi. Yarışlar Bakıda 21 idman obyektində keçirildi. Təbii ki, bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadası, 17 yaşadək futbolçular arasında Avropa çempionatı, Bədii Gimnastika üzrə Dünya Kuboku, "Formula-1" kimi mötəbər yarışlara uğurla ev sahibliyi edib və özünü dünyada idman ölkəsi olaraq tanıda bilib. IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının uğuru, idmançılarımızın inanılmaz qələbələri bunun daha bir parlaq nümunəsidir.
Əlbəttə ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi Azərbaycanın idman tarixini əks etdirən eksponatlarla da zəngindir. Bugünkü əlamətdar gündən istifadə edərək, muzeyə hədiyyə edilmiş “qızıl fit” ali mükafatını və olimpiada ilə bağlı digər materialları təqdim edirik. 2012-ci ildə Böyük Britaniya Krallığının London şəhərində keçirilmiş XXX Yay Olimpiya Oyunlarında Yunan-Roma, qadın və sərbəst güləş üzrə yarışlarda Hicran Şərifov FİLA (Beynəlxalq Güləş Federasiyaları Assosiasiyası) tərəfindən dünyanın ən yaxşı olimpiya kateqoriyalı hakimlərindən biri elan edilmiş və ədalətli hakimliyə görə FİLA-nın “qızıl fit” ali mükafatı ilə təltif olunmuşdur.
“Qızıl fit” 2014-cü ildə Azərbaycan Respublikasının əməkdar bədən tərbiyəsi və idman xadimi, Əməkdar məşqçi, Azərbaycan Respublikasını layiqincə təmsil edən güləş üzrə olimpiya kateqoriyalı hakim, Şərifov Hicran İbrahim oğlu tərəfindən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə təqdim olunmuşdur.
Qeyd etmək lazımdır ki, “qızıl fit” beynəlxalq səviyyəli idman yarışlarının ən ali təltif nişanlarından sayılır, hakimin ona layiq görülməsi beynəlxalq idman ictimaiyyətinin hakimə olan böyük etimadının rəmzidir.
Azərbaycanın şanlı idman tarixinin göstəricisi kimi bu dəyərli eksponat Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Xüsusi fondunda qorunur.
Digər təqdim olunan materiallar isə muzeyin Köməkçi Tarixi Fənn Materialları fondunda qorunan, “Bakı 2015” Avropa oyunları münasibətilə hazırlanmış qızıl, gümüş və bürüncdən olan medallar və gümüş xatirə pul nişanı. Medallar və pul nişanı muzeyə 2016-cı ildə Gənclər, İdman və Turizm Nazirliyi tərəfindən hədiyyə edilmişdir.

После возвращения к власти общенационального лидера Гейдара Алиева в Азербайджане стал развиваться спорт. Таким образом, в мире был заложен фундамент признания Азербайджана спортивной страной.
Развитие олимпийского движения в Азербайджане связано с именем Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Хотя Национальный олимпийский комитет начал свою деятельность в 1992 году, олимпийское движение в Азербайджане расширилось после избрания председателем Национального олимпийского комитета в 1997 году господина Ильхама Алиева. В эти годы организационная и творческая работа Национального олимпийского комитета ни на миг не прекращалась. В Азербайджане началось строительство новых и современных спортивных комплексов. Национальный олимпийский комитет Азербайджана стал примером для других олимпийских комитетов. В 1998 году наша республика впервые приняла участие в зимних Олимпийских играх.
Проведение первых Европейских игр в Баку стало одним из успехов нашей страны в этой области. Большим достижением стало решение Генеральной ассамблеи Европейского олимпийского комитета о проведении первых Европейских игр в Азербайджане в 2015 году и проведении первых Игр в Баку. Вместе с тем, что организация впервые таких игр в Азербайджане было большим почётом, она была настолько же ответственна для страны. Соревнования прошли на 21 спортивном объекте в Баку. Наряду со всем этим Азербайджан успешно принимал такие престижные соревнования, как 42-я Всемирная шахматная олимпиада, чемпионат Европы по футболу до 17 лет, Кубок мира по художественной гимнастике, Формула-1 и зарекомендовал себя как спортивная держава в мире. Успех IV Исламских игр солидарности и невероятные победы наших спортсменов – еще один яркий тому пример.
Конечно, Национальный музей истории Азербайджана также богат экспонатами, отражающими историю спорта в Азербайджане. Пользуясь этим знаменательным днем, мы представляем высшую награду «Золотой свисток», подаренную музею и другие материалы, связанные с Олимпиадой. На ХХХ летних Олимпийских играх в Лондоне, Великобритания, в 2012 году Хиджран Шарифов был признан FILA (Ассоциацией международных федераций по борьбе) одним из лучших олимпийских судей в мире по греко-римской, женской и вольной борьбе, а также был награждён «Золотым свистком».
Заслуженный работник физической культуры и спорта Азербайджанской Республики, заслуженный тренер, судья олимпийский категории по борьбе Хиджран Ибрагим оглы Шарифов в 2014 году подарил «Золотой свисток» Национальному музею истории Азербайджана.
Следует отметить, что «золотой свисток» является одной из высших наград международных спортивных соревнований, а награждение судьи – символом большого доверия к судье со стороны международного спортивного сообщества.
Как показатель славной истории спорта в Азербайджане, этот ценный экспонат хранится в Специальном фонде Национального музея истории Азербайджана.
Другими представленными материалами являются золотые, серебряные, бронзовые медали и серебряная памятная монета, изготовленные по случаю Европейских игр «Баку-2015», которые хранятся в Фонде вспомогательных исторических дисциплин музея.