Muzeydə Amerika mütəxəssisləri üçün mühazirə keçirilib
30 iyun 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Cənubi Qafqaz üzrə Amerika Tədqiqat İnstitutunun (CQATİ/ ARISC) təqaüdçüləri üçün “Qafqazın mirvarisi Azərbaycan” adlı mühazirə keçirilib.
Tədbirdə CQATİ-nin Azərbaycan bölməsinin direktoru Leyla Rüstəmli, CQATİ-nin təqaüdçüləri – Sauk Valley Komyuniti Kollecinin (Sauk Valley Community College) professoru PhD. Paul R. Edleman, Denver Metropolitan Dövlət Universitetinin (Metropolitan State University of Denver) dosenti, PhD Summer Trentin, Villameyt Universitetinin (Willamette University) tələbəsi Sogna Hutchison ilə yanaşı,  Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dekanı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Sevil Kərimova və həmin universitetin müəllim heyəti- Şəfa Salmanova, Tərlan Rəsulov iştirak ediblər.
Muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova mövzu ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edərək, dinləyicilərə Azərbaycanın qədim tarixi və zəngin mədəniyyəti haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Mühazirə iştirakçıların suallarının cavablandırılması və bir sıra məsələlərin müzakirələri ilə davam edib.
Sonda qonaqlar muzeyin əməkdaşı Sara Əhmədovanın müşayiəti ilə H.Z.Tağıyevin ev- muzeyini, “Silahların mistik gözəlliyi” və Qarabağ, Şuşa şəhərinin tarixinə dair eksponatların nümayiş olunduğu sərgiləri ziyarət ediblər.

В музее прошла лекция для американских специалистов
30 июня 2022 года в Национальном музее истории Азербайджана для стипендиатов Американского исследовательского института Южного Кавказа (ARISC/CJATI) состоялась лекция на тему «Азербайджан – жемчужина Кавказа».
В мероприятии приняли участие директор азербайджанского отделения Американского Института по изучению Южного Кавказа Лейла Рустамли, стипендиаты CQATI: профессор Общинного колледжа Саук Вэлли (Sauk Valley Community College) профессор PhD. Пол Р. Эдлеман, доцент Столичного государственного университета Денвера (Metropolitan State University of Denver), доктор философии Саммер Трентин, студент Университета Уилламетт (Willamette University) Согна Хатчисон, декан Азербайджанского государственного университета культуры и искусств, доктор философии по искусствоведению Севиль Керимова и преподаватель того же университета Шафа Салманова.
Ученый секретарь музея, доктор философии по истории Севиндж Насирова выступила с широкой презентацией по теме и подробно рассказала слушателям о древней истории и богатой культуре Азербайджана.
Выступление продолжилось ответами на вопросы участников и обсуждением ряда вопросов.
В завершение, в сопровождении сотрудницы музея Сары Ахмедовой гости посетили дом-музей Г.З.Тагиева, выставку «Мистическая красота оружия», а также выставку экспонатов, относящихся к истории Карабаха и города Шуша.