Muzeydə Amerika mütəxəssisləri üçün mühazirə keçirilib
30 iyun 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Cənubi Qafqaz üzrə Amerika Tədqiqat İnstitutunun (CQATİ/ ARISC) təqaüdçüləri üçün “Qafqazın mirvarisi Azərbaycan” adlı mühazirə keçirilib.
Tədbirdə CQATİ-nin Azərbaycan bölməsinin direktoru Leyla Rüstəmli, CQATİ-nin təqaüdçüləri – Sauk Valley Komyuniti Kollecinin (Sauk Valley Community College) professoru PhD. Paul R. Edleman, Denver Metropolitan Dövlət Universitetinin (Metropolitan State University of Denver) dosenti, PhD Summer Trentin, Villameyt Universitetinin (Willamette University) tələbəsi Sogna Hutchison ilə yanaşı,  Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dekanı, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru Sevil Kərimova və həmin universitetin müəllim heyəti- Şəfa Salmanova, Tərlan Rəsulov iştirak ediblər.
Muzeyin elmi katibi, t.ü.f.d. Sevinc Nəsirova mövzu ilə bağlı geniş təqdimatla çıxış edərək, dinləyicilərə Azərbaycanın qədim tarixi və zəngin mədəniyyəti haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Mühazirə iştirakçıların suallarının cavablandırılması və bir sıra məsələlərin müzakirələri ilə davam edib.
Sonda qonaqlar muzeyin əməkdaşı Sara Əhmədovanın müşayiəti ilə H.Z.Tağıyevin ev- muzeyini, “Silahların mistik gözəlliyi” və Qarabağ, Şuşa şəhərinin tarixinə dair eksponatların nümayiş olunduğu sərgiləri ziyarət ediblər.

On June 30, 2022, a lecture entitled "Azerbaijan, the pearl of the Caucasus" was held for the scholarship holders of the American Research Institute of the South Caucasus (ARISC) at the National Museum of History of Azerbaijan.
At the event, Leyla Rustamli, the Resident Director of ARISC Azerbaijan, fellows of ARISC - professor of Sauk Valley Community College (Sauk Valley Community College), PhD. Paul R. Edleman, associate professor of Metropolitan State University of Denver, PhD Summer Trentin, Sogna Hutchison, student of Willamette University, along with Ph.D in Art History Sevil Karimova, dean of Azerbaijan State University of Culture and Arts, the teaching staff of the university - Shafa Salmanova, Tarlan Rasulov participated.
Scientific secretary of the museum, Ph.D in History Sevinj Nasirova made a thorough presentation on the topic and informed the listeners with detailed information about the ancient history and rich culture of Azerbaijan.
The lecture continued with the answering of the participants’ questions and discussing a number of issues.
In the end the guests visited H.Z. Taghiyev`s house-museum, the exhibition “Mystic beauty of weapons” and the exhibition related to the history of Karabakh and Shusha city accompanied by the employee of the museum Sara Ahmadova.