Bildiyimiz kimi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Qarabağ, xüsusilə Şuşa şəhərinin tarixinə dair eksponatlar nümayiş olunur. Sərgidə nümayiş edilən nadir sikkələrdən biri 1,18 qram çəkili, Son Elxani hökmdarı Ənuşirvanın dövrünə aid gümüş dirhəmdir. Üst tərəfində “yeddi yüz əllinci ildə Qarabağda zərb edilib” sözləri yazılıb. Arxa tərəfində, mərkəzdə “Allahdan başqa ilah yoxdur, Muhəmməd onun elçisidir”, ətrafında isə “Əbubəkr, Ömər, Osman, Əli” sözləri qeyd olunub.
Ənuşirvan dövründə yerli sənətkarların əməyi ilə zərb edilən bu gümüş dirhəmə “Qarabağ” sözü ilə inzibati ərazi adı həkk edilib. Məhz bu sikkə XIV əsrin yarısında Qarabağ ərazisinin zəngin metal yataqları və əlverişli coğrafi mövqeyinin zərbxana fəaliyyəti üçün münasib olduğunu deməyə əsas verir.
Sərgidə nümayiş edilən Qarabağ gümüş dirhəminə əsasən Elxani hökmdarı Ənuşirvanın titulu – sultan idi. Bu sikkəyə həm də xoşniyyətli ifadələr - “Hakimiyyəti davamlı olsun!” sözləri həkk edilib.
Müvafiq dövrün siyasi və iqtisadi problemləri ilə əlaqədar belə dirhəmlər aşağı çəki ilə zərb edilmişdir. Dövrün pul təsərrüfatında digər sikkələrlə (Cuçilər, Cəlairilər) birgə aşkarlanan və istifadə edilən bu gümüş dirhəm Azərbaycanın dövlətçilik rəmzləri sırasında başlıca faktlardan biridir. Belə sikkələr həm tək sayda, həm də sikkə dəfinələri şəklində Abşeron, Bərdə, Tovuz, Şamaxı, Beyləqan rayonlarında tapılıb.
Muzeyin Numizmatika fondunda mühafizə edilən dirhəm hazırda qeyd olunan sərgidə ziyarətçilər üçün nümayiş olunur.

Как известно, в Национальном музее истории Азербайджана выставлены экспонаты по истории Карабаха, особенно города Шуши. Одна из редких монет, представленных на выставке, – серебряный дирхам весом 1,18 грамма времен последнего Эльханского правителя Ануширвана. На лицевой стороне написаны слова «отчеканено в Карабахе в семьсот пятидесятом году» (по хиджры 757-758 = 1356-1357).В центре оборотной стороны написано «Нет бога, кроме Аллаха, Мухаммед — его посланник», а по краям отмечены имена «Абубакр, Омар, Осман, Али».
На этом серебряном дирхаме, отчеканенном местными мастерами в период Ануширвана, слово «Карабах» выгравировано, как название административной территории. Именно эта монета свидетельствует о том, что богатые залежи металлов и выгодное географическое положение территории Карабаха были пригодны для деятельности монетного двора в середине XIV века.
Судя по представленному на выставке карабахскому серебряному дирхаму, правитель Эльхани Ануширван носил титул султана. На этой монете также выгравировано благоприятное пожелание - "Да будет его власть долгой!".
Из-за политических и экономических проблем соответствующего периода такие дирхамы чеканились с малым весом. Этот серебряный дирхем, который был обнаружен вместе с другими монетами (Джучиды, Джалаириды) и использовался в денежном хозяйстве того времени, является одним из главных фактов среди государственных символов Азербайджана. Подобные монеты обнаружены в Абшеронском, Бардинском, Товузском, Шемахинском, Бейлаганском районах по одиночке, и в виде монетных кладов.
Дирхам, хранящийся в Фонде Нумизматики музея, в настоящее время экспонируется на выставке, посвященной истории Карабаха и города Шуша.