Tibb xidməti leytenantı Turqut Xəlilbəyli 1993-cü il iyulun 4-də Şərur şəhərində anadan olub. 2010-2016- cı illərdə Azərbaycan Tibb Universitetində (ATU) ali təhsil alıb. Azərbaycan Ordusunun leytenantı olan hərbi tibb qulluqçusu Turqut Xəlilbəyli 2020-ci il sentyabrın 27-də başlan Vətən müharibəsi zamanı Füzulinin və Cəbrayılın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə yaralanan hərbçilərə yerindəcə yardım edib. Turqut Xəlilbəyli oktyabrın 7-də Cəbrayıl döyüşləri zamanı şəhid olub, II Şəhidlər Xiyabanında dəfn edilib.
Şəhid T.Xəlilbəyliyə məxsus təqdim olunan hərbi səhra forması (kitel, hərbi mərasim şalvarı, ağ rəngdə hərbi mərasim köynəyi, qalstuk, zeytun rəngli qış papağı, ağ rəngli mərasim əlcəyi, furajka, şinel, hərbi çəkmə və iki ədəd fotoşəkli (səhra geyimində və həkim xalatında)) muzeyin Vətən Müharibəsi fondunda mühafizə olunur.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin may –oktyabr aylarında muzeydə keçirilmiş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgidə T.Xəlilbəyliyə məxsus materialların bir hissəsi nümayiş etdirilmişdir.

Лейтенант медицинской службы Тургут Халилбейли родился 4 июля 1993 года в городе Шарур. В 2010-2016 годах получил высшее образование в Азербайджанском Медицинском Университете (АМУ). Военный медик Тургут Халилбейли, лейтенант Азербайджанской Армии, оказывал помощь солдатам на поле боя, пострадавшим в боях за свободу Физули и Джебраила во время Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года. Тургут Халилбейли погиб 7 октября во время Джебраильских боев и похоронен на II Аллее шехидов.
Представленная военно-полевая форма шехида Т. Халилбейли (китель, военные парадные брюки, белая парадная рубашка, галстук, зимняя шапка оливкового цвета, белые парадные перчатки, фуражка, шинель, военные сапоги и две фотографии (в полевой форме и в халате врача)) хранится в фонде Отечественной войны музея.
Следует отметить, что часть материалов, принадлежащих Т.Халилбейли, экспонировалась на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», которая проходила в музее в мае-октябре 2021 года.