Qəsəbov İsmayıl Nəbi oğlu 6 iyul 1991-ci ildə Qazax rayonunun Çaylı kəndində anadan olub. Azərbaycan Respublikası DİN Daxili Qoşunlarının baş çavuşu olan İ.Qəsəbov 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən Müharibəsi zamanı Murovdağ, Cəbrayıl, Füzuli, Xocavənd və Şuşanın azad edilməsi uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Noyabrın 7-də Şuşa döyüşləri zamanı qəhrəmancasına şəhid olub.
Şəhid Qəsəbov İsmayıla məxsus təqdim olunan hərbi mərasim geyimi (zeytun rəngli hərbi mərasim qış paltosu, hərbi mərasim plaşı, şalvarı, kiteli, köynəyi, kəməri, qara rəngli qalstuk ,isimlik və hərbi geyimdə fotosu) muzeyin Vətən Müharibəsi fondunda mühafizə olunur.
Qeyd edək ki, 2021-ci ilin may –oktyabr aylarında muzeydə keçirilmiş “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgidə Q.İsmayıla məxsus materialların bir hissəsi nümayiş etdirilmişdir.

Гасабов Исмаил Наби оглы родился 6 июля 1991 года в селе Чайлы Газахского района. В ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, старший сержант МВД Азербайджанской Республики И.Гасабов участвовал в боях за освобождение Муровдага, Джебраила, Физули, Ходжавенда и города Шуша. 7 ноября героически погиб в сражениях за город Шуша.
Представленная военная парадная одежда, принадлежавшая Шахиду Гасабову Исмаилу (военная парадное зимнее пальто оливкового цвета, военный парадный плащ, брюки, китель, рубашка, пояс, черный галстук, табличка и фото в военной форме) хранится в фонде Отечественной войны музея.
Следует отметить, что часть материалов, принадлежащих Гасабову Исмаилу, экспонировалась на выставке «Карабах – вдохновение всех желаний», прошедшей в музее в мае-октябре 2021 года.