14 iyul 1969-cu il tarixində Ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycan Kommunist Partiyası Mərkəzi Komitəsinin birinci katibi seçilib. Xalqının böyük təəssübkeşi olan Heydər Əliyev totalitar rejimin hökmranlıq etdiyi mürəkkəb tarixi şəraitdə Azərbaycanı Sovet İttifaqının ən qabaqcıl respublikalarından birinə çevirmək üçün bütün sahələrdə geniş islahatlar proqramı həyata keçirməyə başladı. Nəticədə Heydər Əliyevin Azərbaycana KP MK-nın birinci katibi kimi rəhbərlik etdiyi 1969-1982-ci illər respublika tarixinə ən parlaq quruculuq dövrü kimi daxil oldu. Ulu öndər Heydər Əliyev xalqın əsrlərboyu yaratdığı mənəvi sərvətin, mədəniyyət dəyərlərinin toplanılması, qorunması və daha da zənginləşdirilməsi üçün də çox mühüm qərarlar qəbul etmişdir.
Qeyd edək ki, Sovet İttifaqının Kommunist Partiyasının Büro üzvlüyünə namizəd, Azərbaycan Kommunist Partiyasının Mərkəzi Komitəsinın birinci katibi Heydər Əliyevin 1976-cı ildə Bakı şəhərində keçirilmiş iməclikdə iştirakı əks olunan fotoneqativ Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Fotoneqativ Materialları fondunda qorunur (Muzeyə təhvil verilmə tarixi 1977 ci il).

14 июля 1969 года общенациональный лидер Гейдар Алиев был избран первым секретарем ЦК Коммунистической партии Азербайджана. В сложных исторических условиях господства тоталитарного режима, горячо преданный своему народу Гейдар Алиев начал осуществлять широкую программу реформ во всех сферах для превращения Азербайджана в одну из самых передовых республик Советского Союза.
В итоге период руководства Гейдара Алиева в качестве первого секретаря ЦК Коммунистической партии Азербайджана в 1969-1982 годах, вошел в историю республики как период ярчайшего развития. Общенациональный лидер Гейдар Алиев также принял очень важные решения по сбору, защите и дальнейшему обогащению духовного богатства и культурных ценностей, созданных народом на протяжении веков.
Следует отметить, что фотонегатив, на котором запечатлено участие кандидата в члены Политбюро Коммунистической партии Советского Союза, первого секретаря ЦК Коммунистической партии Азербайджана Гейдара Алиева в состоявшемся в 1976 году субботнике в Баку, хранится в фонде фото-негативных материалов Национального музея истории Азербайджана (фотонегатив передан в музей в 1977 году).