Vidadi Vaqif oğlu Xəlilov 1982-ci il iyulun 16-da Göyçay şəhərində anadan olub. 1999–2003-cü illərdə Heydər Əliyev adına Azərbaycan Ali Hərbi Məktəbində (AAHM) ali hərbi təhsil alıb. V.Xəlilov 2009 cu ildə Çin xalq respublikasına göndərilən, "Xüsusi Təyinatlı Qüvvələrin" kursunu bitirən 3 azərbaycanlı zabitdən biri olub.
Azərbaycan Ordusunun polkovnik-leytenantı olan Vidadi Xəlilov 2020-ci il sentyabrın 27-də Vətən Müharibəsi zamanı Murovdağ, Füzuli, Qubadlı və Laçın istiqamətində gedən hərbi əməliyyatlarda iştirak edib. Qubadlı rayonuna ilk daxil olan Vidadi Xəlilov göstərdiyi yüksək şücaətə görə döyüş yoldaşları tərəfindən "Qubadlı fatehi" adlandırılıb. Polkovnik-leytenant V.Xəlilov 31 oktyabr 2020-ci ildə Laçın dəhlizi uğrunda gedən döyüşlərdə şəhid olub, Göyçay şəhərinin Şəhidlər Xiyabanında dəfn olunub.
Şəhid V.Xəlilovun şəxsi əşyaları Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda daimi mühafizə edilir. Bunlar hərbi səhra kiteli, hərbi səhra şalvarı, hərbi formada çəkilmiş foto və Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Təlim Tədris Mərkəzi tərəfindən aldığı sertifikatdır.
Qeyd edək ki, həmin materiallar 2021-ci ildə muzeyin “Anadır arzulara hər zaman Qarabağ” adlı sərgisində nümayiş etdirilmişdir.

Халилов Видади Вагиф оглы родился 16 июля 1982 года в городе Гейчай. В 1999-2003 годах получил высшее военное образование в Азербайджанской высшей военной школе (АВВШ) имени Гейдара Алиева. В. Халилов был одним из трех азербайджанских офицеров, отправленных в 2009 году в Китайскую Народную Республику, где прошёл курс спецназа.
Подполковник Азербайджанской Армии Видади Халилов в ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года, принял участие в боевых действиях на Муровдагском, Физулинском, Губадлинском и Лачинском направлениях. Видади Халилов, первым ступивший на землю Губадлинского района, за свою храбрость был назван своими товарищами по оружию «покорителем Губадлы». Подполковник В.Халилов погиб 31 октября 2020 года в боях за Лачинский коридор. Похоронен он на Аллее шехидов в Гейчае.
Личные вещи шехида В. Халилова хранятся в фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана. Это - военно-полевой китель, военно-полевые брюки, фотография в военной форме и сертифткат, полученный Учебно-образовательным центром Вооруженных Сил Азербайджанской Республики.
Отметим, что эти материалы в 2021 году были выставлены на музейной выставке «Карабах - вдохновение всех желаний».