Görkəmli Azərbaycan şərqşünası, professor Aida İmanquliyevanın vəfatından 30 il ötür
Azərbaycan şərqşünaslığında ilk qadın elmlər doktoru, professor Aida İmanquliyeva 10 oktyabr 1939-cu il tarixində Bakı şəhərində, ziyalı ailəsində dünyaya gəlib. Aida İmanquliyeva Bakı şəhəri 132 saylı orta məktəbdə, 1957–1962-ci illərdə isə Azərbaycan Dövlət Universitetinin Şərqşünaslıq fakültəsinin Ərəb dili şöbəsində təhsil almışdır. 1966-cı ildə Moskvada SSRİ Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəb filologiyası üzrə aspiranturanı bitirmişdir.
1962-ci ildən Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Yaxın və Orta Şərq Xalqları İnstitutunda çalışan Aida xanım 1976-1988-ci illərdə Ərəb filologiyası şöbəsinə rəhbərlik etmiş, istedadı, zəhmətsevərliyi sayəsində elmi işlər üzrə direktor müavini və nəhayət, Azərbaycan Elmlər Akademiyası Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru vəzifəsinədək yüksəlmişdir. 1991-ci ildə SSRİ Ali Attestasiya Komissiyası tərəfindən "Xarici Asiya və Afrika xalqları ədəbiyyatı" ixtisası üzrə professor adına layiq görülmüşdür. Həmçinin, Ümumittifaq Şərqşünaslar Cəmiyyəti Rəyasət Heyətinin üzvü və onun Azərbaycan bölməsinin sədr müavini olmuşdur.
Aida İmanquliyeva 19 sentyabr 1992-ci il tarixində Bakı şəhərində vəfat etmişdir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli Mənbələr fondunda qorunan, görkəmli şəxsiyyət Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 70 və 75 illiyinə həsr olunmuş mühüm elmi tədbirlərə dair materialları və alimin şəxsi əşyalarını təqdim edirik.
Fondda, həmçinin 2014-cü ildə AMEA Rəyasət Heyəti və Z.Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutu tərəfindən Aida İmanquliyevanın anadan olmasının 75 illiyi münasibətilə keçirilmiş “Şərq xalqları ədəbiyyatı: ənənə və müasirlik” Beynəlxalq konfransının proqramı və dəvətnaməsi də yer alır. Tanınmış ziyalı, professor Aida İmanquliyevanın həyat və yaradıcılığına dair dəyərli materiallar muzeyin digər fondlarında da mühafizə olunur.

Прошло 30 лет со дня смерти видного азербайджанского востоковеда, профессора Аиды Имангулиевой
Профессор Аида Имангулиева, арабист, первая в Азербайджане женщина-доктор филологии в области востоковедения родилась 10 октября 1939 года в Баку в семье интеллигентов. Аида Имангулиева училась в средней школе № 132 города Баку, а в 1957-1962 годах училась на отделении арабского языка факультета востоковедения Азербайджанского государственного университета. В 1966 году окончила аспирантуру по специальности арабская филология в Институте востоковедения АН СССР в Москве.
Аида ханум в 1962 году начала работать в Институте народов Ближнего и Среднего Востока Академии Наук Азербайджана, в 1976-1988 годах заведовала отделом арабской филологии, заместителем директора по научным вопросам, и позже была избрана на должность директора Института Востоковедения АНА. В 1991 году Высшей аттестационной комиссией СССР ей было присвоено звание профессора по специальности «Литература народов зарубежной Азии и Африки». Она также была членом Президиума Верховного общества востоковедов и заместителем председателя азербайджанского отделения.
Аида Имангулиева скончалась 19 сентября 1992 года в Баку.
Мы представляем личные вещи ученого, материалы из важных научных событий, посвященных 70-ти и 75 -летней годовщинам Аиды Имангулиевой, которые хранятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана.
Также, в фонде хранятся программа и пригласительный билет международной конференции «Литература народов Востока: традиции и современность», посвящённой 75-летию со дня рождения Аиды Имангулиевой, которая была организована в 2014 году Президиумом НАНА и Институтом Востоковедения. В других фондах музея также хранятся ценные материалы, касающиеся жизни и творчества профессора Аиды Имангулиевой.