Vətən Müharibəsi şəhidi Tural Məmmədovun muzeydə qorunan şəxsi əşyaları
Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri, Vətən Müharibəsi şəhidi Tural Elxan oğlu Məmmədov 17 sentyabr 1990-cı il tarixində Qazax rayonunun Qızılhacılı kəndində anadan olub. 1992-ci ildə doğulduğu kənd erməni silahlı birləşmələri tərəfindən hücuma məruz qalır və kənd işğal olunur. Məcburi köçkün kimi, ailə üzvləri Qazax şəhəri 6 nömrəli uşaq baxçasında məskunlaşırlar. Turalın atası Elxan Məmmədov müharibənin başladığı ilk gündən könüllü müdafiə dəstələrində iştirak edib.
Tural Məmmədov 1997-2008-ci illərdə Qazax şəhəri S.Vurğun adına 2 nömrəli məktəbdə təhsil alıb. 2008-2010-cu illərdə Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələri sıralarında həqiqi hərbi xidmətdə tuşlayıcı, daha sonra isə kəşfiyatçı-sanitar vəzifəsində xidmət edib.
Tural Məmmədov 2020-ci il sentyabrın 27-də Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən Ermənistan işğalı altında olan ərazilərin azad edilməsi və ölkəmizin ərazi bütövlüyünün bərpa olunması üçün başlanan Vətən Müharibəsi zamanı Murovdağ istiqamətində gedən döyüşlərdə iştirak edib. Tural Məmmədov 28 sentyabr Murovdağ döyüşləri zamanı qəhrəmancasına şəhid olub. Tural Məmmədovun uzun müddətdən sonra nəşi tapılaraq, 11 dekabr 2020-ci il tarixində Qazax rayonunda dəfn olunub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarına qatılan və hərbi hissə qarşısında qoyulmuş tapşırıqların icrası zamanı vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən Tural Məmmədov ölümündən sonra "Vətən uğrunda" və  "Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalları ilə təltif edilib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən Müharibəsi fondunda qorunan, şəhid Tural Məmədova məxsus əşyaları (kitel, saçqırxan maşın və bir ədəd fotoşəkil) təqdim edirik.

В музее хранятся личные вещи шехида Отечественной войны Турала Мамедова
Турал Эльхан оглы Мамедов, солдат Вооруженных Сил Азербайджана, шехид Отечественной войны родился 17 сентября 1990 года в селе Кызылгаджилы Газахского района. В 1992 году село, в котором он родился, подверглось нападению армянских вооруженных сил, и было оккупировано. Семья, как вынужденные переселенцы, была размещена в детском саду № 6 в городе Газах. Отец Турала, Эльхан Мамедов, с первых же дней войны добровольно воевал в рядах оборонительных отрядов.
В 1997-2008 годах Турал Мамедов учился в школе № 2 имени С. Вургуна города Газах. В 2008-2010 гг. служил в рядах Вооруженных Сил Азербайджанской Республики на действительной военной службе в должности наводчика, а затем - разведчика-санитара.
В ходе Отечественной войны, развязанной Вооруженными Силами Азербайджана 27 сентября 2020 года с целью освобождения оккупированных Арменией территорий и восстановления территориальной целостности нашей страны, Турал Мамедов принимал участие в боях в Муровдагском направлении. 28 сентября он героически пал во время боев под Муровдагом. Останки Турала Мамедова были обнаружены спустя долгое время и захоронены в Газахском районе 11 декабря 2020 года.
Согласно Указу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за участие в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана и достойное выполнение обязанностей, возложенных на воинскую часть, Турал мамедов посмертно был награждён медалями «За Родину» и «За освобождение Kельбяджара».
В Фонде Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана хранятся личные вещи Турала Мамедова (китель, машинка для стрижки и одно фото).