Bu gün Azərbaycan xalqının dahi bəstəkarı Fikrət Əmirovun 100 illik yubileyidir. Fikrət Məşhədi Cəmil oğu Əmirov 1922-ci ildə Gəncə şəhərində anadan olub. Atası Məşhədi Cəmil Əmirov Şuşanın məşhur muğam ustası və tarzəni olub. Fikrət Əmirov ilk musiqi təhsilini Kirovabad (indiki Gəncə) Musiqi Məktəbində alıb. Həmin məktəbi bitirdikdən sonra, o, Bakıya köçərək, orta ixtisas musiqi məktəbinin bəstəkarlıq sinfində təhsil alıb. 1939-cu ildə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasına, professor B.İ.Zeydmanın bəstəkarlıq sinfinə daxil olub. Fikrət Əmirov Dövlət Konservatoriyasında təhsil aldığı illərdə bir sıra operettalara musiqi bəstələmiş, fortepiano əsərləri, variasiyalar yazıb. Böyük Vətən müharibəsi Fikrət Əmirovun təhsilini yarımçıq qoyur və bir çox incəsənət xadimləri kimi o da müharibəyə gedir. 1944–cü ildə Bakıya qayıdan Əmirov təhsilini davam etdirir.
Azərbaycanda ilk dəfə simfonik muğam 1948-ci ildə Fikrət Əmirov tərəfindən yazılıb. Yaşadığı illərdə Fikrət Əmirov bir çox mükafatlara və fəxri adlara layiq görülüb. Bəstəkar SSRİ xalq artisti, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ Dövlət mükafatı laureatı, SSR Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü olub. O, SSRİ və Azərbaycan Bəstəkarlar İttifaqları İdarə Heyətinin katibi, SSRİ Ali Sovetinin deputatı vəzifəsinə layiq görülüb. Fikrət Əmirov bir neçə il Azərbaycan opera və Balet teatrına rəhbərlik edib. Milli musiqi sənəti qarşısındakı böyük xidmətlərə görə, Lenin ordeni ilə təltif edilib.
Fikrət Əmirov demək olar ki, musiqinin bütüb janrlarında uğur qazanıb. O, "Ulduz" və "Sevil" operaları, "Şur", "Kürd-Ovşarı" simfonik muğamları, "Nəsimi dastanı", "Xəzəri fəth edənlər", "Min bir gecə" və "Nizami" baletləri, "Ürək çalanlar", "Xoş xəbər", "Gözün aydın" musiqili komediyalarının müəllifidir.
Milli bəstəkarlıq sənətinin parlaq siması olan Fikrət Əmirov 20 fevral 1984-cü ildə Bakıda vəfat edib.
Dahi bəstəkarın yubileyi münasibəti ilə Fikrət Əmirova aid muzeyin Sənədli mənbələr fondunda qorunan üç fotoşəkili təqdim edirik. 1974-cü ildə Moskvada keçirilmiş SSRİ Bəstəkarlar İttifaqı qurultayında çəkilmiş fotoda Azərbaycan nümayəndələri arasında bəstəkarlar- Vasif Adıgözəlov, Tofiq Bakıxanov, soldan 2-ci Fikrət Əmirovu, 1978-ci ildə çəkilmiş digər fotoşəkildə isə Azərbaycan klassik musiqi sənətinin iki korifeyi – Qara Qarayev (sağdan 2-ci) və Fikrət Əmirovu (soldan 2-ci) görmək olar. Ötən yüzilliyin 70-ci illərinə aid sonuncu fotoşəkildə bəstəkar Fikrət Əmirovun yaradıcılıq düşüncələrinə daldığı təsvir olunmuşdur.

Сегодня исполняется 100 лет со дня рождения гениального композитора Азербайджана Фикрета Амирова. Амиров Фикрет Мешеди Джамиль оглы родился в Гяндже в 1922 году в семье известного тариста и мастера мугама Мешеди Джамиля. Отец был родом из Шуши, которая по праву считается консерваторией Кавказа, и он сыграл огромную роль в творчестве будущего композитора.
Первое музыкальное образование Фикрет Амиров получил в музыкальной школе в Кировабаде (ныне Гянджа). После окончания этой школы он переехал в Баку и учился в классе композиции средней музыкальной школы. В 1939 году он поступил в Азербайджанскую Государственную Консерваторию, где учился в классе композиции профессора Б.И.Зейдмана.В период обучения в консерватории Фикрет Амиров написал музыку к ряду оперетт, фортепианные произведения и вариации. Великая Отечественная война прервала образование Фикрета Амирова и, как многие другие представители искусства, он ушел на фронт. Вернувшись в Баку в 1944 году, Амиров продолжил образование.
Первый симфонический мугам в Азербайджане был написан Фикретом Амировым в 1948 году. Фикрет Амиров был удостоен многих премий и почетных званий. Композитор получил звание Народного артиста СССР, Героя Социалистического Труда, лауреата Государственной премии СССР. Он был избран членом-корреспондентом АН СССР, секретарём правлений Союза композиторов СССР и Союза композиторов Азербайджана, депутатом Верховного Совета СССР. Ф. Амиров несколько лет руководил Азербайджанским театром оперы и балета. За большие заслуги перед отечественным музыкальным искусством был награждён орденом Ленина.
В творчестве Фикрета Амирова охвачены практически все виды музыкальных жанров. Он является автором огромного количества произведений, которые будут жить веками и представлялись не только на сценах родины композитора, но и далеко за её пределами. К ним относятся оперы «Звезда» («Улдуз») и «Севиль», симфонические мугамы - «Шур», «Кюрд-овшары» и «Гюлистан Баяты-шираз», балеты «Сказание о Насими», «Покорители Каспия», «Тысяча и одна ночь» и «Низами», а также музыкальные комедии «Похитители сердец», «Радостная весть», «Гёзюн айдын». Фикрет Амиров писал симфонии, музыку для художественных и документальных фильмов, а также песни, которые по сей день завораживают слушателя своей нежностью и красотой.
Яркий представитель плеяды азербайджанских композиторов Фикрет Амиров скончался 20 февраля 1984 года в Баку.
На одной из фотографий изображены Фикрет Амиров, Васиф Адыгезалов и Тофиг Бакиханов, участвующие на съезде Союза композиторов СССР, проходящего в 1974 году в Москве, а на другой, сделанной в 1978 году - корифеи азербайджанского классического музыкального искусства Гара Гараев (2-й справа) и Фикрет Амиров (2-й слева).