Bu gün, 8 dekabr görkəmli bəstəkar, Azərbaycan Respublikasının Xalq artisti, Əməkdar incəsənət xadimi, Bakı Musiqi Akademiyasının professoru, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, Naxçıvan Muxtar Respublikasının Əməkdar incəsənət xadimi, “Şöhrət” və “Şərəf” ordenli Tofiq Bakıxanovun doğum günüdür.
Görkəmli tarzən, respublikanın Xalq artisti Əhməd Bakıxanovun oğlu Tofiq Əhmədağa oğlu Bakıxanov 1930-cu il dekabr ayının 8-də Bakıda anadan olub. O, Azərbaycanın məşhur alimi, tarixçisi, şairi və ictimai xadimi Abbasqulu Ağa Bakıxanovun nəticəsidir.
Tanınmış bəstəkar Tofiq Bakıxanov üç balet (“Xəzər balladası”, “Şərq poeması” və “Xeyir və Şər”), bəstəkar Nəriman Məmmədovla birlikdə yazdığı 3 musiqili komediya (“Altı qızın biri pəri”, “Məmmədəli kurorta gedir”, “Qız görüşə tələsir”), tar və müxtəlif alətlər ilə simfonik orkestr üçün 25 konsert, 20 sonata, 5 simfonik muğam (“Nəva”, “Şahnaz”, “Rahab”, “Humayun”, “Dügah”), 8 simfoniya, 6 simfonik poema, kamera musiqisi sahəsində 26 sonata, müxtəlif tərkibli ansambllar üçün əsərlərin, 100-dən artıq mahnı və romansın müəllifidir. Bəstəkar bu gün də yorulmaq bilmədən bir-birindən gözəl əsərlər yaradaraq, milli musiqi xəzinəmizi zənginləşdirir.
Qeyd edək ki, Tofiq Bakıxanovun öz təşəbbüsü ilə muzeyə təhvil verdiyi şəxsi əşyaları muzeyin aidiyyatı fondlarında qorunur. Materiallar arasında Tofiq Bakıxanovun peşə və ictimai fəaliyyəti ilə bağlı mükafat və təltifləri, fotoalbom və fotoşəkilləri, əsərlərinin ifa edildiyi tədbirlərin afişaları və proqramları, ünvanına gələn təbriknamələri, medalları, nişanları və müxtəlif ölkələrin hədiyyələri, musiqi alətləri, səhnə geyimi və s. yer alır.

Сегодня, 8 декабря, день рождения выдающегося композитора, Народного артиста Азербайджанской Республики, Заслуженного деятеля искусств, профессора Бакинской Музыкальной Академии, персонального стипендиата Президента Азербайджанской Республики, Заслуженного деятеля искусств Автономной Республики Нахчывана, кавалер орденов «Слава» и «Честь» Тофик Бакиханов.
Тофиг Ахмедага оглы Бакиханов родился 8 декабря 1930 года в Баку в семье народного артиста республики Ахмеда Бакиханова и является правнуком известного азербайджанского ученого, историка, поэта и общественного деятеля Аббасгулу Ага Бакиханова.
Известный композитор Тофик Бакиханов является автором трёх балетов («Каспийская баллада», «Восточная поэма» и «Добро и зло»), 3-х музыкальных комедий, написанные совместно с композитором Нариманом Мамедовым («Одна из шести девушек», «Мамедали едет на курорт», «Девушка спешит на свидание»), 25-ти концертов для симфонического оркестра с таром и другими инструментами, 20-ти сонат, 5-ти симфонических мугамов («Нява», «Шахназ», «Рахаб», «Хумаюн», «Дюгах»), 8-ми симфоний, 6-ти симфонических поэм, 26 сонат для камерной музыки, произведения для ансамблей с разным составом, более 100 песен и романсов. Композитор и сегодня, создавая прекрасные произведения, обогащает наше национальное музыкальное достояние.
Следует отметить, что в фондах музея хранятся личные вещи Тофига Бакиханова, которые он передал музею по собственной инициативе. Материалы включают в себя профессиональные и общественные награды, почетные звания Тофика Бакиханова, фотоальбомы и фотографии, афиши и программы мероприятий, на которых исполнялись его произведения, поздравительные письма, медали, значки и подарки из разных стран, музыкальные инструменты, сценическую одежду и др.