Bu gün SSRİ xalq artisti (1959), SSRİ və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatları laureatı, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, Azərbaycan və Dağıstan MSSR-in xalq artisti, Gürcüstan SSR-in əməkdar incəsənət xadimi Rəşid Məcid oğlu Behbudovun doğum günündən 107 il ötür.
Təqdim etdiyimiz Rəşid Behbudova məxsus dəyərli materiallar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondu (fotoşəkil, 1963-cü il) , Köməkçi Tarixi Fənn Materialları fondu (100 illik yubileyə həsr olunmuş açıqca, üzərində marka), Fotoneqativ materiallar fondunda (fotoneqativ, 1963-cü il) qorunur.
Rəşid Behbudov 1915-ci il dekabrın 14-də Tiflisdə Şuşalı xanəndə Məcid Behbudovun ailəsində dünyaya gəlib. Anası Firuzə Vəkilova isə tanınmış Vəkilovlar nəslinə mənsub olub. Uşaq yaşlarından məktəb xorunda oxuyan Rəşid Behbudov 1933-cü ildə Dəmiryolu Texnikumuna daxil olub. Təhsili dövründə tələbə özfəaliyyət orkestrində çalışıb. Hərbi xidməti zamanı ordu ansamblının solisti olan Rəşid Behbudov hərbi xidmətdən sonra Tiflis estrada qruplarından birində solistlik edib. Rəşid Behbudov 1943-cü ilin sonunda Bakı kinostudiyasında Üzeyir Hacıbəyovun eyniadlı operettasının motivləri əsasında çəkilən "Arşın mal alan" filmində baş rola dəvət alıb. 1945-ci ildə film efirə çıxır və çox tez bir zamanda Azərbaycanla yanaşı, bütün Sovet İttifaqında böyük populyarlıq qazanır. 1946-cı ildə bu filmdəki Əsgər roluna görə Rəşid Behbudov "Stalin" mükafatı ilə təltif olunub. 1949-cu ildə Budapeştdə keçirilən Gənclərin və Tələbələrin Ümumdünya Festivalında çıxış edib. 1946–1956-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Filarmoniyasının, 1953–1960-cı illərdə fasilələrlə M.F.Axundov adına Azərbaycan Dövlət Opera və Balet Teatrının solisti, 1957–1959-cu illərdə Azərbaycan Dövlət Konsert Ansamblının təşkilatçısı və rəhbəri olub. 1966-cı ildən musiqi və estrada sənətinin caz, balet, pantomim kimi müxtəlif janrlarını birləşdirən Azərbaycan Dövlət Mahnı Teatrını təşkil etmiş və ömrünün sonunadək onun solisti və bədii rəhbəri olmuşdur.
Bütün Sovet respublikaları ilə yanaşı, Argentina, Bolqarıstan, Belçika, Çili, Çin, Efiopiya, Finlandiya, Hindistan, İran, İraq, İtaliya, Misir, Türkiyə və s. ölkələrdə geniş repertuarla çıxış edən Rəşid Behbudov, Azərbaycan xalq mahnılarının və Azərbaycan bəstəkarlarının vokal əsərlərinin xarici ölkələrdə populyarlaşmasında çox böyük rol oynayıb. Rəşid Behbudov Hindistana səfəri haqqında "Uzaq Hindistanda" kitabını yazıb. Rəşid Behbudov 1989-cu il iyunun 9-da Moskva şəhərində vəfat edib.
Xatırladaq ki, 14 dekabr 2015-ci il tarixində Rəşid Behbudovun Heydər Əliyev Sarayında 100 illik yübileyi qeyd olunub.

Сегодня исполняется 107 лет со дня рождения Рашида Меджид оглы Бейбутова, народного артиста СССР (1959), лауреата Государственных премий СССР и Азербайджанской ССР, Героя Социалистического Труда, Hародного артиста Азербайджана и Дагестанской СССР, Заслуженного артиста Грузинской ССР.
Представленные ценные материалы, принадлежащие Рашиду Бейбутову, находятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана (фотография, 1963 г.), Фонде материалов вспомогательных исторических дисциплин (открытка, на которой изображены певец и марка, посвященная 100-летию), в Фонде фотонегативных материалов (фотонегатив , 1963).
Рашид Бейбутов родился 14 декабря 1915 года в Тбилиси в семье шушинского ханенде Меджида Бейбутова. А мать его, Фируза Векилова, принадлежала к известному роду Векиловых. Рашид Бейбутов, с детства певшим в школьном хоре, в 1933 году поступил в железнодорожный техникум. Во время учебы занимался в студенческом оркестре. Рашид Бейбутов, который во время службы в армии был солистом армейского ансамбля, после службы стал солистом одного из тбилисских эстрадных коллективов. В конце 1943 года Рашид Бейбутов был приглашен на главную роль в фильме «Аршин мал алан» (Аскер)по одноименной оперетте Узеира Гаджибекова, который снимали на Бакинской киностудии. Фильм был выпущен в 1945 году и в скором времени завоевал большую популярность не только в Азербайджане, но и во всем Советском Союзе. В 1946 году за роль Аскера в этом фильме Рашид Бейбутов был удостоен «Сталинской» премии. В 1949 году он выступил на Всемирном фестивале молодежи и студентов в Будапеште. В 1946-1956 годах он был солистом Азербайджанской государственной филармонии, с перерывами в 1953-1960 годах - Азербайджанского государственного театра оперы и балета имени М.Ф.Ахундова, в 1957-1959 годах - организатором и руководителем Азербайджанского государственного концертного ансамбля. В 1966 году организовал Азербайджанский государственный Театр песни, сочетающий в себе различные жанры музыки и эстрадного искусства, такие как джаз, балет, пантомима, и до конца жизни был его солистом и художественным руководителем.
Рашид Бейбутов сыграл большую роль в популяризации азербайджанских народных песен и вокальных произведений азербайджанских композиторов. Он выступал с богатым репертуаром на сценах советских республик и таких зарубежных стран, как Аргентина, Болгария, Бельгия, Чили, Китай, Эфиопия, Финляндия, Индия, Иран, Ирак, Италия, Египет, Турция и др. Под впечатлением о поездке в Индию он написал книгу «В далекой Индии».