Bu gün, Azərbaycan təsviri sənətinin görkəmli nümayəndəsi, SSRİ Xalq rəssamı, SSRİ Rəssamlıq Akademiyasının akademiki, Dövlət Mükafatı laureatı, “Cəvahirləl Nehru” Beynəlxalq Mükafatı laureatı, professor Mikayıl Hüseyn oğlu Abdullayevin anadan olmasının 101 ili tamam olur.
Mikayıl Abdullayev 1921-ci il dekabrın 19-da Bakıda anadan olub. 1935-1939-cu illərdə Azərbaycan Rəssamlıq Texnikumunda (indiki Əzim Əzimzadə adına Rəssamlıq Məktəbi) Səttar Bəhlulzadənin sinfində dərs alıb.
Azərbaycan rəssamlıq məktəbinin böyük simalarından olan Mikayıl Abdullayevin təsviri sənətin ən müxtəlif sahələrini əhatə edən koloritli yaradıcılığı xalqımızın mədəni sərvətlər xəzinəsində özünəməxsus layiqli yer tutur. Sənətkar çoxsaylı tematik lövhə, mənzərə və natürmortlarında doğma təbiətin gözəlliklərini, insanların quruculuq əzmini və mənəvi zənginliyi incə rəng çalarları ilə tərənnüm etmiş, dahi Nizaminin “Xəmsə”sinin motivləri əsasında monumental rəngkarlığın bənzərsiz nümunələrini yaratmışdır.
Dünyanın nüfuzlu sərgi salonlarında, muzey və qalereyalarında uğurla nümayiş etdirilən əsərləri Mikayıl Abdullayevi fitri istedad sahibi kimi tanıtmışdır.
Mikayıl Abdullayev 2002-ci il avqustun 22-də vəfat edib.
Görkəmli rəssam Mikayıl Abdullayevə aid təqdim etdiyimiz foto Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Fotoneqativ materiallar fondunda qorunur.

Сегодня 101 год со дня рождения выдающегося представителя азербайджанского изобразительного искусства, народного художника СССР, академика Академии художеств СССР, лауреата Государственной премии, лауреата Международной премии имени Джавахарлала Неру, профессора Микаила Гусейн оглы Абдуллаева.
Микаил Абдуллаев родился 19 декабря 1921 года в Баку. В 1935-1939 годах учился в классе Саттара Бахлулзаде в Азербайджанском Техническом Художественном Училище (ныне Училище Живописи Азима Азимзаде).
Красочное творчество Микаила Абдуллаева, одного из крупнейших деятелей азербайджанской художественной школы, охватывающее самые разные области изобразительного искусства, занимает достойное место в сокровищнице богатой культуры нашего народа. Художник создал огромное количество табло на разные темы, в которых воспевал красоту родной природы, целеустремленность и духовное богатство людей, уникальные образцы монументальной живописи по мотивам гениальной поэмы «Хамсе» («Пятерицы») Низами.
Работы Микаила Абдуллаева по сей день выставляются в престижных выставочных залах, музеях и галереях мира, где имеют огромный успех.
Микаил Абдуллаев умер 22 августа 2002 года.
Представленная фотография выдающегося художника Микаила Абдуллаева хранится в Фонде фотонегативных материалов Национального музея истории Азербайджана.