Bu gün, 2022-ci il dekabrın 24-də Azərbaycan milli mətbuatının görkəmli nümayəndəsi, publisist, pedaqoq, ictimai xadim, "Qeyrət" mətbəəsinin sahibi və "Molla Nəsrəddin" jurnalının həmtəsisçisi olmuş Ömər Faiq Nemanzadənin anadan olmasının 150 ili tamam olur.
Ömər Faiq Nemanzadənin 150 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamına uyğun olaraq, əlamətdar günlə bağlı görkəmli publisistin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində qorunan fotoşəkilini təqdim edirik.
Ömər Faiq Nemanzadə 1872-ci ilin 24 dekabrında Axalsıx qəzasının Azğur kəndində kəndli ailəsində anadan olub. O, bir neçə il molla məktəbinə getsə də, dinə maraq göstərməyib və yenicə açılmış rus məktəbinə daxil olub. 1882-ci ildə anasının təkidi ilə İstanbulda "Fateh" məktəbində təhsilini davam etdirib.
Sonralar Vətənə qayıdan Ömər Faiq Nemanzadə 1893-1903-cü illərdə məktəblər təşkil edərək, Şəki, Şamaxı, Gəncə, həmçinin, Tiflis şəhərlərində müəllimlik etməyə başlayır. Ömər Faiq Nemanzadə hər zaman müəllimlik peşəsini, fəaliyyətini yüksək qiymətləndirir və deyirdi: “Xalqın inkişaf səviyyəsini onun müəllimlərinin inkişafı müəyyənləşdirə bilər. Müəllim problemi ümumilikdə xalqın problemidir”.
Ömər Faiq Nemanzadə bir publisist, mətbuat nümayəndəsi olmaqla yanaşı, o, həm də maarifçilik ideyalarını təbliğ edən vətənpərvər idi. Bakıda, Tiflisdə nəşr olunan qəzetlərdə, xüsusilə də "Molla Nəsrəddin" jurnalında, "Həyat", "İrşad", "Tərəqqi", "İqbal", "Yeni İqbal", "Açıq söz" qəzetlərində Ömər Faiq Nemanzadənin maarifləndirici əhəmiyyətə malik yazıları dərc edilirdi.
1900-cü ildə tanınmış publisist və maarifçi ictimai fəaliyyətini genişləndirmək məqsədi ilə Bakıya gəlir. Bakı şəhərində milli məktəblərin yox dərəcəsində olduğunu, müsəlman xalqının acınacaqlı bir şəkildə yaşamasını görən Ömər Faiq Nemanzadə demişdir: "Əgər Tağıyevin açdığı qız məktəbini görməsəydim, Bakının türk maarifi üzərinə qara bir cizgi çəkəcəkdim"
O, 1906–1917-ci illərdə Bakıda jurnalist-yazıçı və müəllim işləmiş, müxtəlif mövzularda qələmə aldığı məqalələrdə milləti düşündürən, həyəcanlandıran problemlərə təmas etmişdir. 1917-ci ildə vətəni Axalsıxa dönərək, buradakı türklərin milli mənafelərinin müdafiəçisi olmağı seçmişdir.
Sonralar o, Gürcüstan Respublikasının anti-türk siyasi şiddətinə qarşı çıxmış, 1918-ci ildə üç dəfə həbs olunmuşdur. Dövrün vətənpərvər ruhlu bir çox şəxsiyyətləri kimi Ömər Faiq Nemanzadə də totalitar sovet rejiminin 1930-cu illər repressiyasının qurbanlarından olmuşdur. O, 1937-ci ilin yayında öz ata yurdu Axalsıxda olarkən, iyulun 16-da həbs olunmuş və 3 ay sonra oktyabrın 10-da Gürcüstan SSR Xalq Daxili İşlər Komissarlığının qərarı ilə güllələnmişdir. 1958-ci ildə Gürcüstan SSR Ali məhkəməsi ona bəraət vermişdir.
Xatırladaq ki, bu yaxınlarda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə Ömər Faiq Nemanzadənin nəvəsi Fuad İsgəndər Pepinov və nəticəsi Ülviyyə Fuad qızı Pepinova tərəfindən görkəmli ictimai xadim Ömər Faiq Nemanzadənin çox dəyərli fotoşəkilləri hədiyyə edilmişdir. Onun ailəsi ilə birlikdə çəkilmiş fotoşəklini təqdim edirik. Soldan: qızları Kamilə xanım, Bəxtli xanım, həyat yoldaşı Abidə xanım, oğlu Kamil, Ömər Faiq Nemanzadə, qızı Adilə xanım (Bakı, 1930-cu il).
Qeyd edək ki, muzeyin zəngin kolleksiyası əsasında hazırlanan “Ömər Faiq Nemanzadə” foto-albomu yaxın zamanlarda nəşr olunacaq. Tərtibatçı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarovdur.

Сегодня, 24 декабря 2022 года, исполняется 150 лет со дня рождения видного представителя азербайджанской национальной печати, публициста, педагога, общественного деятеля, владельца типографии «Гейрат» и соучредителя журнала «Молла Насреддин» Омара Фаига Неманзаде. В соответствии с Указом Президента Азербайджанской Республики от 3 октября 2022 года, связанного с этой знаменательной датой, представляем оригинал фотографии видного публициста, хранящийся в Национальном музее истории Азербайджана.
Омар Фаиг Неманзаде родился 24 декабря 1872 года в селе Азгур Ахалсихского уезда в крестьянской семье. Хотя он несколько лет ходил в религиозную школу, интереса к религии не проявлял и поступил в только что открывшуюся русскую школу. В 1882 году по настоянию матери продолжил образование в школе «Фатех» в Стамбуле.
Вернувшись на родину, Омер Фаиг Неманзаде в 1893-1903 годах организовал школы и приступил к преподавательской деятельности в Шеки, Шемахе, Гяндже, а также в Тбилиси. Омар Фаиг Неманзаде всегда высоко ценил профессию и деятельность учителя и отмечал: «Уровень развития нации можно определить по развитию ее учителей. Проблема учителей — это проблема народа в целом».
Омар Фаиг Неманзаде, будучи публицистом и представителем прессы, был большим патриотом, продвигавшим идеи просвещения. Просветительские статьи Омара Фаига Неманзаде публиковались в газетах, издаваемых в Баку и Тбилиси, особенно, в журнале «Молла Насреддин», газетах «Хаят», «Иршад», «Тарагги», «Игбал», «Ени Игбал», «Ачыг сёз».
С целью расширения своей общественной деятельности известный публицист и просветитель в 1900 году приехал в Баку. Омар Фаиг Неманзаде отмечал, что в Баку нет национальных школ, и мусульмане живут бедственно. Видя, что в Баку отсутствуют национальные школы, а мусульманский народ живет в нищете, Омар Фаиг Неманзаде писал: «Если бы я не увидел гимназию для девочек, открытую Тагиевым, я бы счел тюркское просвещение в Баку нулевым».
В 1906-1917 годах педагог и журналист-писатель в своих статьях на различные темы О.Ф. Неманзаде затрагивал проблемы, которые заставляли думать и волновать людей. Вернувшись в 1917 году на родину в Ахалсих, он выбрал путь защитника национальных интересов турок.
Позже он выступал против антитурецкого политического насилия в Грузии и в 1918 году был трижды арестован. Как и многие патриотические деятели того времени, Омар Фаиг Неманзаде тоже стал одной из жертв репрессий тоталитарного советского режима 1930-х годов. 16 июля 1937 года, находясь в родном Ахалсихе, О.Ф. Неманзаде был арестован и через 3 месяца, 10 октября, по постановлению НКВД Грузинской ССР расстрелян. В 1958 году решением Верховного суда Грузинской ССР был реабилитирован.
Следует отметить, что недавно внук Омара Фаига Неманзаде Фуад Искандер Пепинов и правнучка Ульвия Фуад кызы Пепинова в дар Национальному музею истории Азербайджана передали очень ценные фотографии выдающегося общественного деятеля. Представляем фотографии Омара Фаига Неманзаде с семьей. Слева направо: дочери Кямиля, Бахтли, супруга Абида, сын Кямиль, сам Омар Фаиг Неманзаде, дочь Адэля (Баку, 1930 г.).
Следует отметить, что в скором времени будет издан фотоальбом «Омар Фаиг Неманзаде», подготовленный на основе богатой коллекции музея. Составитель – исполнительный директор Национального музея истории Азербайджана, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров.