27 dekabr 2022-ci il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin təşkilatçılığı ilə muzeydə İkinci Dünya müharibəsi zamanı İtaliya Müqavimət hərəkatının fəal iştirakçısı, Pistoya şəhərinin fəxri vətəndaşı, azərbaycanlı partizan Məmməd Bağırovun 100 illik yubileyinə həsr olunmuş sərginin açılış mərasimi keçirildi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı tədbirin əhəmiyyəti haqqında çıxış etdi. Akademik Nailə Vəlixanlı muzeydə Böyük Vətən Müharibəsi illərinin hərb tarixini əks etdirən çox dəyərli eksponatların mühafizə olunduğunu və həmin eksponatların mütəmadi olaraq sərgiləndiyini xüsusi vurğuladı. Həmçinin, N.Vəlixanlı qeyd etdi ki, partizan Məmməd Bağırova məxsus muzeydə qorunan və hazırda nümayiş olunan bu dəyərli materiallar tarixi yaddaşımızın güzgüsüdür. Bu baxımdan Azərbaycanın tarixi qəhrəmanlıq səhifələrini yaşadan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə muzeyin fondlarında mühafizə olunan zəngin materialları mütəmadi sərgilər keçirməklə tədqiq və təbliğ edir.
Sonra muzeyin Azərbaycan tarixinin elmi tədqiqi və təqdimi şöbəsinin aparıcı elmi işçisi, t.ü.f.d., dosent Bəhman Kərimov, Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun böyük elmi işçisi, sosioloq, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru, tədqiqatçı İlham Abbasov, Muzeyin Vətən Müharibəsi fondunun müdiri Şəfa Mövsümov, Partizan Məmməd Bağırovun nəvəsi, Vətən Müharibəsi qazisi, baş leytenant Murad Əfəndiyev Məmməd Bağırovun İkinci Dünya müharibəsi dövründə partizan hərəkatında göstərdiyi misilsiz şücaəti, qəhrəmanlığı haqqında ətraflı çıxış etdilər.
Tədbirin sonunda qonaqlar Məmməd Bağırova həsr olunmuş sərgi ilə tanış oldular və xatirə fotosu çəkildi.
Qeyd edək ki, sərginin kuratoru, muzeyin Beynəlxalq Əlaqələr və İctimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Emin Dadaşovdur.

27 декабря 2022 года в Национальном музее истории Азербайджана состоялось открытие выставки, посвящённой 100-летию активного участника итальянского движения Сопротивления в годы Второй мировой войны, почетного гражданина города Пистойя, азербайджанского партизана Мамеда Багирова.
Открывшая мероприятие вступительной речью, генеральный директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, отметила важность этой выставки. Академик Наиля Велиханлы подчеркнула, что в музее хранятся ценные экспонаты, отражающие военную историю Великой Отечественной войны, и эти экспонаты регулярно экспонируются. Также Н.Велиханлы отметила, что, хранящиеся в музее и экспонируемые на данной выставке ценные материалы, принадлежащие партизану Мамеду Багирову, являются зеркалом нашей исторической памяти. В связи с этим Национальный музей истории Азербайджана, пропагандирующий героические страницы истории Азербайджана, изучает и пропагандирует богатые материалы, хранящиеся в фондах музея, путем проведения регулярных выставок с целью передачи их будущим поколениям.
Затем ведущий научный сотрудник отдела научных исследований и презентации истории Азербайджана музея, д.ф.п.и., доцент Бахман Керимов, старший научный сотрудник Института философии и социологии, социолог, доктор философии по философии, исследователь Ильхам Аббасов, заведующий Фондом Отечественной войны музея Шафа Мовсумов, внук партизана Мамеда Багирова, ветеран Отечественной войны, старший лейтенант Мурад Эфендиев подробно рассказали о беспримерном мужестве и героизме Мамеда Багирова в партизанском движении в годы Второй мировой войны.
В завершение мероприятия гости ознакомились с выставкой, посвященной Мамеду Багирову, и сделали фото на память.
Отметим, что куратором выставки является заведующий отделом международных связей и работы с общественностью музея Эмин Дадашев.