Muzeydə görkəmli pedaqoq Rəhilə Hacıbababəyovaya aid fotoşəkillər qorunur
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr və Köməkçi materiallar fondlarında Bakıda ali-ibtidai qız məktəbinin yaradılmasının təşəbbüsçüsü və həmin müəssisənin müdiri olmuş, 1925-ci ildə Azərbaycan SSR Maarifçilər Həmkarlar İttifaqı mərkəzi şurasının üzvü seçilmiş görkəmli pedaqoq Rəhilə Hacıbababəyovaya aid fotoşəkillər mühafizə olunur.
XX əsrin əvvəlinə aid təqdim etdiyimiz ilk fotoda III rus-müsəlman qız məktəbinin müəllimləri əks olunub: Arxa hissədən 1-ci cərgədə: Məryəm Terequlova, Tamara Axundova, Zəhra Ağayeva (Şaxtaxtinskaya), 2-ci cərgədə: Mina Aslanova, Rəhilə Hacıbababəyova, əyləşənlər: Sürəyya Vəlibəyova (Bəylərbəyova), Əminə Ağayeva. Digər fotoşəkillərdə isə Rəhilə Hacıbababəyova təsvir olunub.

В музее хранятся фотографии известного педагога Рахили Гаджибабабековой
В Фонде документальных источников и Фонде вспомогательных материалов Национального музея истории Азербайджана хранятся фотографии известного педагога, инициатора создания в Баку высшей начальной женской школы и директора этого учреждения, избранной в 1925 году членом Центрального совета профсоюза работников образования Азербайджанской ССР Рахили Гаджибабабековой.
На первом фото начала 20 века, представленном вашему вниманию, изображены преподавательницы III русско-мусульманской женской школы: 1-й ряд на заднем фоне: Марьям Теругулова, Тамара Ахундова, Захра Агаева (Шахтахтинская); 2-й ряд: Мина Асланова, Рахиля Гаджибабабекова; сидят: Сурайя Велибекова (Бейлярбекова), Амина Агаева. На остальных фото изображена Рахиля Гаджибабабекова.