Bu gün, Azərbaycan tarixçisi, şərqşünas-alim, akademik Əbdülkərim Əlizadənin doğum günüdür.
Əbdülkərim Əli oğlu Əlizadə 11 yanvar 1906-cı ildə Bakıda anadan olub. 1930-cu ildə Leninqrad Şərq İnstitutunu bitirib. 1935-ci ildə SSRİ EA Şərqşünaslıq İnstitutunda, 1936-1938 illərdə Leninqrad Şərq İnstitutunda, 1938-1939 illərdə Leninqrad Dövlət Universitetində fəaliyyət göstərib. Əbdülkərim Əlizadə 1941-1963 illərdə SSRİ EA Azərbaycan filialının Tarix İnstitutunda baş elmi işçi, direktor, Tarix və Fəlsəfə İnstitutunun qədim və orta əsrlər tarixi şöbəsinin rəhbəri, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının İctima elmlər bölməsinin akademik katibi vəzifələrində çalışıb.
Tədqiqatçı-alim 1958-1963 illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Şərqşünaslıq İnstitutunun ilk direktoru olub. Əbdülkərim Əlizadə elmi və ictimai fəaliyyətlərinə görə Azərbaycanın əməkdar elm xadimi fəxri adına, SSRİ və Azərbaycan SSR Dövlət Mükafatlarına layiq görülüb. “Qırmızı Əmək Bayrağı”, “Şərəf nişanı” ordenləri və medallarla təltif olunub. Əbdülkərim Əlizadə ölkə hüdudlarından kənarda da fəaliyyətini davam etdirib. Varşavada, Münxendə, Moskvada, Ankarada, Tehranda keçirilmiş beynəlxalq konqreslərdə məruzə ilə çıxış edib. 1963-cü ildən ömrünün sonuna kimi Şərqşünaslıq İnstitutunun Mətnşünaslıq və məxəzləri çapahazırlama şöbəsinə rəhbərlik edib. Əbdülkərim Əlizadə 3 dekabr 1979-cu ildə Bakıda vəfat edib.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Sənədli mənbələr fondunda Əbdülkərim Əlizadəyə məxsus müxtəlif dəyərli materiallar- fotoşəkillər və sənədlər mühafizə olunur. Təqdim etdiyimiz fotoşəkildə Əbdülkərim Əlizadəni, Rəhim Qazini, Zakir Abdullayevi və digər şərqşünas alimləri görmək olar.

Сегодня день рождения азербайджанского историка, ученого-востоковеда, академика Абдулкерима Ализаде.
Абдулкерим Али оглы Ализаде родился 11 января 1906 года в Баку. В 1930 году окончил Ленинградский восточный институт. В 1935 г. работал в Институте востоковедения АН СССР, в 1936-1938 гг. - в Ленинградском восточном институте, в 1938-1939 гг. - в Ленинградском государственном университете. С 1941 по 1963 год Абдулкерим Ализаде работал старшим научным сотрудником, директором, заведующим отделом древней и средневековой истории Института истории и философии, ученым секретарем отдела общественных наук Академии Наук Азербайджанской ССР.
Ученый-исследователь был первым директором Института Востоковедения Академии Наук АССР в 1958-1963 годах. За свою научную и общественную деятельность Абдулкарим Ализаде был удостоен звания Заслуженного деятеля науки Азербайджана, Государственной премии СССР и Азербайджанской ССР, награжден орденом «Трудового Красного Знамени» и медалью «Знак Почета». Абдулкерим Ализаде также занимался научной деятельностью за пределами страны. Он выступал на международных конгрессах, которые проходили в Варшаве, Мюнхене, Москве, Анкаре, Тегеране. С 1963 г. и до конца жизни заведовал Отделом текстологии и источниковедения Института востоковедения. Абдулкерим Ализаде скончался 3 декабря 1979 года в Баку.
В Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана хранятся различные ценные материалы - фотографии и документы, принадлежащие Абдулкериму Ализаде. На представленной нами фотографии можно увидеть Абдулкерима Ализаде, Рахима Гази, Закира Абдуллаева и других ученых-востоковедов.