Bu gün, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Azərbaycanın tanınmış numizmat alimi, tarix elmləri doktoru, professor Əli Rəcəblinin xatirəsinə həsr olunmuş elmi seminar keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan muzeyin icraçı direktoru, t.ü.f.d., dosent Fərhad Cabbarov qonaqlara tədbirin əhəmiyyəti barədə ətraflı məlumat verib və görkəmli numizmat alim Əli Rəcəblinin numizmatika sahəsi üzrə Azərbaycanda və ölkə hüdudlarından kənarda olan elmi və ictimai fəaliyyətləri barədə çıxış edib.
Sonra muzeyin baş direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxışında qeyd edib ki, “görkəmli mütəхəssisin respublikamızın ərazisində təsadüfən aşkara çıxarılan sikkə tapıntılarının, ayrı-ayrı arxeoloji qazıntılarda əldə olunan numizmatik materialın qeydiyyata alınması, toplanılıb mühafizə olunması, nəşri və nümayişi sahəsində elmi və əməli fəaliyyəti xüsusi təqdirəlayiqdir”. Həmçinin, akademik Nailə Vəlixanlı xüsusi vurğuladı ki, “tanınmış alim Əli Rəcəblinin rəhbərlik etdiyi və 100 mindən çox sikkə və digər maddi-mədəniyyət abidələrindən ibarət kolleksiyalara malik olan Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika fondu Respublikanın vahid numizmatik tədqiqatlar mərkəzi və MDB məkanında ən zəngin numizmatik fondlardan biri sayılır.
Daha sonra professor Abbas Seyidov, t.ü.e.d. Nərgiz Əliyeva, t.ü.e.d. Əsədulla Cəfərov, t.ü.f.d., dosent Firdovsiyyə Əhmədova, t.ü.f.d., dosent Bəhlul İbrahimli, t.ü.f.d. Aygün Məmmədova, tarixçi Rizvan Hüseynov, Əli Rəcəblinin oğlu Azər Rəcəbli çıxış edərək, professor Əli Rəcəblinin həyat və fəaliyyətindən, numizmatika sahəsinə verdiyi töhfələrdən, eyni zamanda xoş xatirələrdən söhbət açdılar. Həmçinin, qonaqlar qeyd etdilər ki, Əli Rəcəblinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin dəyərli eksponatları əsasında hazırlanmış, mütəxəssis-numizmatlar, tələbələr və Azərbaycan numizmatikası ilə maraqlanan şəxslər üçün nəzərdə tutulmuş əsərləri daim aktuallığını qoruyur.
Tədbirin sonunda qonaqlar muzey rəhbərliyinin təşəbbüsü ilə professor Əli Rəcəblinin adı verilmiş kabinetin önündə xatirə fotosu çəkdilər.

Сегодня в Национальном музее истории Азербайджана состоялся научный семинар, посвященный памяти известного нумизмата Азербайджана, доктора исторических наук, профессора Али Раджабли.
Исполнительный директор музея, д.ф.п.и., доцент Фархад Джаббаров, открывая мероприятие, подчеркнул важность мероприятия и рассказал о научной и общественной деятельности видного учёного Али Раджабли в области нумизматики в Азербайджане и за рубежом.
Генеральный директор музея, академик Наиля Валиханлы отметила, что научная и практическая деятельность выдающегося специалиста в области учета, сбора, хранения, публикации и экспонирования, монетных находок, случайно обнаруженных на территории нашей республики, приобретённых в ходе отдельных археологических раскопок, заслуживает особенного внимания. Академик также отметила, что Нумизматический фонд Национального музея истории Азербайджана, возглавляемый известным ученым Али Раджабли, имеет коллекцию, включающую более, чем 100 000 монет и считается единым центром нумизматических исследований республики и одним из богатейших нумизматических фондов в СНГ.
Затем выступили профессор Аббас Сеидов, д.и.н. Наргиз Алиева, д.и.н. Асадулла Джафаров, д.ф.п.и., доцент Фирдовсия Ахмедова, д.ф.п.и., доцент Бахлул Ибрагимлы, д.ф.п.и. Айгюн Мамедова, историк Ризван Гусейнов, Сын Али Раджабли, Азер Раджабли, которые рассказали о жизни и деятельности профессора Али Раджабли, его вкладе в область нумизматики, а также поделились воспоминаниями о нём. Также гости отметили, что произведения Али Раджабли, написанные на основе ценных экспонатов Национального музея истории Азербайджана, всегда актуальны.
В завершение мероприятия гости сделали памятное фото перед кабинетом, названным по инициативе руководства музея, имени профессора Али Раджабли.