Bu gün “Leyli və Məcnun” operasının premyerasından 115 il keçir. Bu münasibətlə muzeyin Sənədli mənbələr fondunda qorunan “Leyli və Məcnun” operasının ilk tamaşasının 1908-ci il yanvar ayının 25-də (12-də) olan proqramını təqdim edirik (muzeyə təhvil verilmə tarixi: 1960-cı il).
“Nicat” maarif cəmiyyətinin dram heyəti tərəfindən “Leyli və Məcnun” operasının ilk tamaşası 1908-ci il yanvar ayının 25-də (12-də) məşhur xeyriyyəçi, böyük neft sahibkarı Hacı Zeynalabdin Tağıyevin teatrında (indiki Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı) keçirilmişdir. Bu opera ilə Azәrbaycan musiqi mәdәniyyәti tarixindә yeni bir dövr açılmış, müsәlman Şәrqindә opera janrının әsası qoyulmuşdur. Azərbaycanın tanınmış bəstəkarı Üzeyir bəy Hacıbəyli tərəfindən yazılmış bu opera M.Füzulinin eyniadlı poemasının motivlәri әsasında ərsəyə gəlmişdir. Üzeyir bəy Hacıbəyli, həmçinin, librettonun müəllifi idi.
Müsəlman Şərqində ilk opera sayılan “Leyli və Məcnun” ilə musiqi tarixində operanın yeni növü – muğam operası meydana gəldi. Görkəmli aktyor və rejissor Hüseyn Ərəblinskinin quruluş verdiyi “Leyli və Məcnun” operasının dirijoru yazıçı-dramaturq Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev olmuş, əsərin bədii tərtibatını publisist, mütəfəkkir, eyni zamanda istedadlı rəssam Əli bəy Hüseynzadə vermişdir. İlk tamaşanı Üzeyir bəyin seminariya yoldaşları olan həvəskar musiqiçilərdən ibarət orkestr səsləndirmişdir. Muğam hissələrini ustad tarzənlər Qurban Pirimov və Şirin Axundov müşayiət edirdilər. Məcnun rolunun ilk ifaçısı tanınmış teatr və musiqi xadimi Hüseynqulu Sarabski idi. İlk tamaşada Leyli rolunun ifası məlahətli səsə malik Fərəcov soyadlı bir gəncə tapşırıldı. Sonralar isə Leyli rolunda məşhur ifaçı Əhməd Ağdamski (Bədəlbəyli) çıxış etmişdir.
Ötən illər ərzində “Leyli və Məcnun” repertuardan düşməmiş, həmişə maraqla izlənmişdir. Bu gün Şərqin opera tarixinin məhz Azərbaycandan başlandığını qürur hissi ilə xatırlayırıq.
Muzeyin fondunda, həmçinin, Məcnun rolunun ilk ifaçısı olan Hüseynqulu Sarabskinin həmin rolda çəkilmiş fotoşəkili də mühafizə olunur.

Сегодня исполняется 115 лет со дня премъеры оперы «Лейли и Меджнун». В связи с этим, представляем программу премъеры оперы, состоявшейся 25 января 1908 года (12 января), хранящуюся в Фонде документальных источников музея (дата поступления – 1960 г.).
Премъера оперы «Лейли и Меджнун», организованная драматическим коллективом просветительского общества «Ниджат», состоялась 25 (12) января 1908 года в театре известного мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева (ныне Азербайджанский Государственный Академический музыкальный театр). Этой оперой была открыта новая эра в истории азербайджанской музыкальной культуры, и на мусульманском Востоке были заложены основы оперного жанра. Узеир бек Гаджибейли свою первую оперу, «Лейли и Меджнун», написал по мотивам одноименной поэмы М. Физули, а также являлся автором либретто.
С оперой «Лейли и Меджнун», первой на мусульманском Востоке, в истории музыки появился новый стиль оперы – мугамная опера. Дирижером оперы «Лейли и Меджнун», поставленной известным актёром и режиссёром Гусейном Араблинским, был писатель-драматург Абдуррахим бек Хагвердиев, а художественная композиция произведения была создана публицистом, мыслителем и талантливым художником Али Бей Гусейнзаде. Премъерный спектакль сопровождал оркестр, состоящий из музыкантов-любителей, которые были друзьями Узеир бека по семинарии. Партии мугама на таре исполняли мастера Гурбан Пиримов и Ширин Ахундов. Первым исполнителем роли Меджнуна был известный театральный и музыкальный деятель Гусейнгулу Сарабский. Роль Лейли была доверена юноше Фараджову с приятным голосом. Позже роль Лейли исполнял известный певец Ахмед Агдамский (Бадалбейли).
По сей день опера «Лейли и Меджнун» занимает одно из первых мест в репертуаре и спектали всегда проходят с аншлагом. Мы гордимся, что оперная история старого Востока началась в Азербайджане.