Bu gün tibii biologiya sahəsində tanınmış alim, biologiya elmləri doktoru, professor, AEA-nın müxbir üzvü, Əməkdar elm xadimi Dəmir Hacıyevin doğum günündən 94 il ötür.
Dəmir Vahid oğlu Hacıyev 29 yanvar 1929-cu ildə Qax rayonunda anadan olub. 1952-ci ildə Azərbaycan Tibb İnstitutunun (indiki Azərbaycan Tibb Universiteti) Pediatriya fakültəsini bitirib. Əmək fəaliyyətinə 1952-ci ildə Krım vilayətinin Morfovka rayon xəstəxanasında həkim vəzifəsində başlayıb. 1954-cü ildə AEA-nın H.Zərdabi adına Təbiət tarixi muzeyinə dəvət edilmiş və burada kiçik elmi işçi, elmi katib və böyük elmi işçi vəzifələrində çalışmışdır.
1961-ci ildə biologiya üzrə elmlər doktoru elmi dərəcəsinə layiq görülən Dəmir Hacıyev 1964-cü ildə professor elmi adını almışdır. 1972-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir. 1964-cü ildə Azərbaycan Dövlət Tibb İnstitutunun elmi işlər üzrə prorektoru, Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Elmi-Tibbi Şurasının sədri vəzifələrində çalışmışdır. 1968-1970-ci illərdə Geologiya İnstitutunun (indiki Geologiya və Geofizika İnstitutu) Paleobiologiya sektoruna, 1971-ci ildən isə Təkamül paleontologiyası laboratoriyasına rəhbərlik etmişdir. 1996-cı ildə Ali Attestasiya Komissiyasında (AAK) Biologiya üzrə İxtisaslaşdırılmış şuranın sədri vəzifəsində çalışmışdır.
Tədqiqatçı-alim 120-dən çox elmi işin, o cümlədən 12 monoqrafiya və dərsliklərin müəllifidir. Həmçinin, bir sıra xarici akademiyaların və elmi cəmiyyətlərin üzvü olmuş Dəmir Hacıyev 1970-ci ildə “Fədakar əməyə görə” medalı, 1971-ci ildə “Qırmızı Əmək Bayrağı” ordeni, 1972-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adını almışdır, 1983-cü ildə Akademik N.İ.Vavilov adına qızıl medal, 1996-cı ildə ekologiya üzrə Akademik H.Ə.Əliyev adına diplom və mükafatla təltif edilmişdir. Dəmir Hacıyev 1999-cu ildə Bakıda vəfat etmişdir.
Azərbaycanın tarixi, mədəni irsi, keşmişini özündə əks etdirən, maddi-mədəniyyət nümunələri olan eksponatlar arasında 1968-ci ildə Füzuli rayonu ərazisindən arxeoloji qazıntılar zamanı tapılmış, 350-400 min il bundan əvvəl yaşamış 18-20 yaşlarında qadının alt çənə sümüyü xüsusi olaraq seçilir. Alimlərin dünyada dördüncü hesab etdikləri, erkən paleolit dövrünə aid olan bu nadir tapıntının yaşı azərbaycanlı paleontoloq Dəmir Hacıyev, eləcə də fransız alimi Lümleyn tərəfindən təsdiq olunmuş, bu səbəbdən də Azərbaycan ərazisi «Avropanın ən qədim sakinləri» xəritəsinə daxil edilmişdir. Hər zaman muzey ziyarətçilərinin marağına səbəb olan həmin eksponat hazırda muzeyin Xüsusi fondunda mühafizə olunur və tezliklə muzeyin yeni qurulan ekspozisiyasında nümayiş olunacaq.

Сегодня исполняется 94 года со дня рождения известного ученого, доктора биологических наук, профессора, члена-корреспондента АНА, заслуженного деятеля науки Демира Гаджиева.
Демир Вахид оглы Гаджиев родился 29 января 1929 года в Гахском районе. В 1952 году окончил педиатрический факультет Азербайджанского медицинского института (ныне Азербайджанский медицинский университет). В том же году приступил к врачебной деятельности в районной больнице Морфовка Крымской области. В 1954 году он был приглашен в Музей истории природы им. Х. Зардаби АНА, где работал на должностях младшнго научного сотрудника, ученого секретаря и старшего научного сотрудника.
Демир Гаджиев, которому в 1961 году была присуждена ученая степень доктора биологических наук, в 1964 году получил ученое звание профессора. В 1964 году был назначен проректором по научной работе Азербайджанского медицинского института, был председателем Научно-медицинского совета Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики. В 1968-1970 годах он возглавлял сектор палеобиологии Института геологии (ныне Институт геологии и геофизики), а с 1971 года - лабораторию эволюционной палеонтологии. В 1972 году он был избран членом-корреспондентом Академии Наук Азербайджана. В 1996 году был председателем специализированного совета по биологии при Высшей аттестационной комиссии (ВАК).
Ученый-исследователь является автором более 120 научных работ, в том числе 12 монографий и учебных пособий. Также Демир Гаджиев, являвшийся членом ряда зарубежных академий и научных обществ, в 1970 году был награждён медалью «За доблестный труд», в 1971 – орденом «Трудового Красного Знамени», в 1972 году ему было присвоено почетное звание заслуженного деятеля науки, в 1983 году был награждён золотой медалью имени академика Н.И.Вавилова, в 1996 году - дипломом и премией имени академика Г.А.Алиева в области экологии. Демир Гаджиев умер в 1999 году в Баку.
Среди экспонатов, являющихся образцами материальной культуры и отражающих историю, культурное наследие Азербайджана, особенно отличается нижняя челюсть женщины 18-20 лет, жившей 350-400 тысяч лет назад, найденная при археологических раскопках в Физулинском районе в 1968 году. Возраст этой редкой находки, относящейся к периоду раннего палеолита и считающейся учеными четвертой в мире, был подтвержден азербайджанским палеонтологом Демиром Гаджиевым, а также французским ученым Лумлейном, и по этой причине территория Азербайджана была включена в карту «Древнейшие жители Европы». Этот экспонат, всегда вызывающий интерес у посетителей музея, в настоящее время хранится в Особом фонде музея, и вскоре будет экспонироваться во вновь созданной экспозиции музея.