Xocalı soyqırımının 31-ci il dönümü ilə əlaqədar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və Bakı şəhəri, Xətai rayonu 245 nömrəli tam orta məktəbin birgə təşkilatçılığı ilə həmin məktəbdə "Əsrin faciəsi - Xocalı" adlı tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları ölkəmizin azadlığı və ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş qəhrəmanlarımızın xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad ediblər.
Tədbirin birinci hissəsində muzeyin əməkdaşı Qənirə Qafarlı foto-slaydın müşayiəti ilə Xocalı soyqırımı ilə bağlı çıxış edib. O, çıxışında soyqırımı faktının tək Azərbaycan mədəni-tarixi irsinə deyil, bəşəriyyətə vurulan bir zərbə olduğunu diqqətə çatdırıb. Həmçinin, tarix boyu erməni millətçiləri tərəfindən Azərbaycan xalqına qarşı irəli sürülən ərazi iddiaları, 1918-ci il mart soyqırımı və bu dövrə aid muzey eksponatları haqqında məlumat verib.
Sonra çıxış edən 245 nömrəli tam orta məktəbin direktoru Arzu Azadəliyeva Xocalı faciəsinin təkcə ildönümündə deyil, hər zaman xatırlanmasını şagirdlərə tövsiyə edib.

В связи с 31-й годовщиной Ходжалинского геноцида при совместной организации Национального музея истории Азербайджана и средней школы № 245 Хатаинского района города Баку в данной школе было проведено мероприятие под названием «Трагедия века – Ходжалы».
Участники мероприятия минутой молчания почтили память героев, павших за свободу и территориальную целостность нашей страны.
В первой части мероприятия с докладом о Ходжалинском геноциде в сопровождении фотослайдов выступила сотрудница музея Ганира Гафарлы. В своем выступлении она отметила, что факт геноцида стал ударом не только по культурно-историческому наследию Азербайджана, но и по всему человечеству. Также она дала информацию о территориальных претензиях, выдвигаемых армянскими националистами против азербайджанского народа на протяжении всей истории, мартовском геноциде 1918 года и музейных экспонатах, отражающих этот период.
Затем выступила директор средней школы № 245 Арзу Азадалиева, которая призвала студентов помнить о Ходжалинской трагедии не только в годовщину этой трагедии.