“Əgər Azərbaycan xalqı müsəlman Şərqində ilk dəfə, 1873-cü ildə, milli teatr yaratmış və dünya mədəniyyətinə, Avropa mədəniyyətinə qovuşmuşsa, bu xalqın nə qədər böyük mənəviyyatı var. O nə qədər böyük mədəniyyətə, nə qədər yüksək intellektə malikdir və onun nə qədər böyük daxili qüdrəti var”
Heydər Əliyev
Milli teatrın yaranması XIX əsrin ikinci yarısına təsadüf edir. XIX əsrin ortalarında Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində həvəskar teatr tamaşaları göstərilsə də milli teatrın yaranma tarixi 1873-cü ilin martın 10-u və aprelin 17-də Bakıda Mirzə Fətəli Axundzadənin “Lənkəran xanının vəziri” və “Hacı Qara” komediyalarının səhnəyə qoyuluşu ilə bağlıdır. Bakı realnı məktəbinin müəllimi Həsən bəy Zərdabinin və şagirdi Nəcəf bəy Vəzirovun təşəbbüsü, Əsgər ağa Adıgözəlovun (Gorani) yaxından iştirakı ilə şagirdlərin göstərdiyi bu tamaşalarla Azərbaycan teatr tarixində ölkənin mədəni həyatına yeni ab-hava gətirildi, milli teatrın yaranması üçün təkan oldu.
Bu dövrdə Bakıda ildırım sürətilə inşa edilən şirkətlər, kontorlar, birjalar və banklara nisbətən mədəni-kütləvi müəssisələrin tikintisi ləngiyirdi. Şəhərdə xüsusi konsert və teatr binalarının yoxluğu kəskin hiss olunurdu. Bu vəziyyət böyük maarifpərvər xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevdə Bakıya teatr binası hədiyyə etmək fikrini oyadır. 1883-cü ildə o, binanın layihəsini təsdiq edilmək məqsədilə şəhər idarəsinə təqdim edir. Hacı teatrın tikintisi üçün özünün şəhərin mərkəzində, sahilyanı küçədə yerləşən iri taxıl anbarının yerini ayırır, inşa işlərinin icrasını texnoloq mühəndis Ferdinand Lemkulə həvalə edir. Lakin Tağıyev teatrının taleyi faciəli oldu: o bir neçə dəfə yanğına məruz qaldı. Bununla belə, hər dəfə yenidən bərpa edildikdə, o görünüşünü dəyişir, tamaşa zalının, səhnənin, foyenin quruluşu təkmilləşdirilirdi.
Azərbaycan teatr tarixi ilə bağlı muzeyin kolleksiyasında bir sıra dəyərli nümunələr qorunur. Bu nümunələrdən birini- “Azərbaycan türk teatrının müxtəsər tarixi. 1873-1923” adlı kitabı təqdim edirik. Muzeyin Sənədli mənbələr fondunda qorunan bu kitab 1923-cü ildə Azərbaycan SSR Xalq Maarif Komissarlığı tərəfindən Türk səhnəsinin 50 illik yubileyi münasibətilə “Maarif və mədəniyyət” məcmuəsinə əlavə olaraq nəşr edilmişdir. Qeyd edək ki, muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı tərəfindən əsərin ərəb qrafikasından latın qrafikasına transliterasiyası olunmuş, mətninin dili və üslubu orijinalda olduğu kimi saxlanılmışdır.
Muzeyin nəfis tərtibatlı nəşrlərindən biri də “Bakının teatr həyatı” adlı kataloqdur (Bakı, 2013, 212 s.). Kataloqda Bakıda bu gün öz maraqlı təqdimatları ilə tamaşaçıları sevindirən Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrı, Səməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrı, Abdulla Şaiq adına Azərbaycan Kukla Teatrı, Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı, Azərbaycan Dövlət Akademik Musiqili Teatrı, Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı, eləcə də müstəqillik illərində əsası qoyulan Bakı Bələdiyyə Teatrı (1992) və “Planet Parni iz Baku-KVN” (2000) teatrının fəaliyyətinə dair Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyalarında olan materiallar təqdim olunur.

«Если азербайджанский народ впервые на мусульманском Востоке, в 1873 году, создал национальный театр и приобщился к мировой и европейской культуре, то насколько велика духовность этого народа. Какая у него великая культура, какой высокий у него интеллект и какая у него великая внутренняя сила».
Гейдар Алиев
Национальный театр был создан во второй половине XIX века. Несмотря на то, что самодеятельные театральные представления в разных регионах Азербайджана имели место в середине XIX века, история создания национального театра связана с постановкой в Баку 10 марта и 17 апреля 1873 года комедий Мирзы Фатали Ахундзаде «Визирь Лянкяранского хана» и «Гаджи Кара». В результате инициативы преподавателя Бакинского реального училища Гасан бека Зардаби и его ученика Наджаф бека Везирова при непосредственной поддержке Аскер-аги Адыгёзялова (Горани), этих двух спектаклей с участием студентов, активной деятельности выдающихся интеллектуалов, написавших первые страницы истории азербайджанского театра, в культурную жизнь страны была привнесена новая атмосфера, что послужило толчком к созданию национального театра.
В этот период наряду с молниеносной скоростью строящихся в Баку компаниями, конторами, биржами и банками строительство культурно-массовых предприятий сильно отставало. Остро ощущалось отсутствие в городе специальных концертно-театральных зданий. Эта ситуация побуждает великого просветителя мецената Гаджи Зейналабдина Тагиева подарить Баку настоящее театральное здание. В 1883 году он представил проект здания на утверждение городской управе. Для строительства театра Гаджи выделил место, где в центре города, на Приморской улице был расположен его большой амбар и строительные работы поручил инженеру-технологу Фердинанду Лемкулю. Но судьба Тагиевского театра сложилась трагично: несколько раз здание подвергалось пожарам. Однако, при каждой реставрации менялся его облик, совершенствовались зрительный зал, сцена, фойе.
В коллекции музея хранится ряд ценных материалов, связанных с историей азербайджанского театра. Представляем вам один из этих образцов – книгу «Краткая история азербайджанского тюркского театра. 1873-1923 гг.». Книга, хранящаяся в Фонде документальных источников музея, была издана Народным комиссариатом просвещения Азербайджанской ССР в 1923 году в честь 50-летия тюркской сцены в приложении к изданию «Образование и культура». Следует отметить, что произведение было транслитерировано с арабской графики на латиницу директором музея, академиком Наилей Велиханлы, при этом язык и стиль текста сохранены как в оригинале.
Одним из изысканно оформленных изданий музея является каталог «Театральная жизнь Баку» (Баку, 2013, 212 с.). В каталоге представлены материалы из коллекции Национального музея истории Азербайджана, посвящённые деятельности Азербайджанского государственного академического национального драматического театра, Азербайджанского государственного русского драматического театра имени Самеда Вургуна, Азербайджанского государственного кукольного театра имени Абдуллы Шаига, Азербайджанского государственного театра юного зрителя, Азербайджанского государственного академического музыкального театра, Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета, а также основанного в Баку в годы независимости Муниципального театра (1992 г.) и театра "Планета Парни из Баку-КВН" (2000 г.), которые и сегодня радуют публику своими интересными представлениями.