“Heydər Əliyev İli” və Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyinin yaradılmasının 165 illik yubileyi çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti “Suraxanı” gəmi-muzeyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Xəzərin İrsi” adlı unikal sualtı-arxeologiya sərgisinin açılış mərasmi keçirilib.
Sərginin açılış mərasimində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin, “Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi” QSC-nin (ASCO), Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının rəhbərləri və əməkdaşları, ictimaiyyət və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərasimdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək, sualtı arxeologiya sərgisinin əhəmiyyətindən danışıb. Akademik Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 1968-ci ildə fəaliyyətə başlayan sualtı arxeoloji ekspedisiyanın tarixindən və ona rəhbərlik edən Viktor Kvaçidzenin bu ekspedisiyadakı rolunu xüsusi vurğulayıb. Nailə Vəlixanlı qeyd edib ki, V.Kvaçidzenin sualtı arxeoloji tədqiqatları nəticəsində muzeydə və Azərbaycan tarix elmində yeni bir ixtisas sahəsinin əsası qoyulmuş, tariximizin öyrənilməsinə yeni töhfələr verilmiş, eyni zamanda muzeyin Arxeologiya fondu sualtı arxeoloji materiallar hesabına zənginləşmişdir.
Tədbirdə, həmçinin, bildirilib ki, sualtı-arxeologiyaya həsr olunmuş bu sərgi yalnız mütəxəssislər, tədqiqatçılar üçün deyil, Azərbaycan tarixi və mədəniyyəti ilə maraqlanan hər kəs, o cümlədən ölkəmizin qonaqları üçün maraqlı olacaq.
Sərgidə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin kolleksiyasından seçmə eksponatlar – Xəzərin Azərbaycan sektorunun dibindən aşkarlanmış artefaktlar, tarixi əşyalar nümayiş edilir. Qeyd edək ki, bu sərgi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və ASCO-nun “Suraxanı” gəmi-muzeyi arasında əməkdaşlıq haqqında imzalanmış Memorandum çərçivəsində baş tutub.
Memoranduma əsasən “Suraxanı” gəmi-muzeyində 200-dən çox artefaktın sərgilənməsinə xüsusi şərait yaradılıb. Artefaktların tarixini, əhəmiyyətini muzey ziyarətçilərinə çatdırmaq, həmçinin tapıntı yerlərini göstərmək, sualtı arxeoloji tədqiqatları işıqlandırmaq məqsədilə sərgidə interaktiv və multimedia avadanlığı qurulub, müvafiq proqramlar yaradılıb.
Sərgi çərçivəsində sərginin kataloqunun təqdimatı da keçirilib. Sonda qonaqlar “Xəzərin İrsi” adlı sualtı-arxeologiya sərgisini ziyarət ediblər.

В рамках «Года Гейдара Алиева» и 165-летия создания Азербайджанского Каспийского Морского Пароходства при совместной организации Национального Музея Истории Азербайджана и Закрытого Акционерного Общества «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» на Корабле-музее «Сураханы» состоялось открытие уникальной выставки подводной археологии «Наследие Каспия».
На открытии выставки приняли участие руководители и сотрудники Национального музея истории Азербайджана, ЗАО «Азербайджанское Каспийское Морское Пароходство» (ASCO), Национальной Академии Наук Азербайджана и представители общественности и СМИ.
На церемонии выступила директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, которая поделилась своим мнением о выставке подводной археологии. Академик рассказала об истории подводной археологической экспедиции, которая началась в 1968 году в Национальном музее истории Азербайджана и подчеркнула роль руководившего ею Виктора Квачидзе. Наиля Велиханлы отметила, что в результате подводных археологических исследований В. Квачидзе, и в истории Азербайджана, и в музее была создана новая область специализации, внесены новые вклады в изучение нашей истории, и в то же время Археологический фонд музея обогатился за счет материалов подводной археологии.
На мероприятии также было отмечено, что выставка посвященная подводной археологии, поривлечёт внимание не только специалистов и исследователей, но также будет интересна для всех, кто интересуется историей и культурой Азербайджана, включая гостей нашей страны.
На выставке представлены избранные экспонаты из коллекции Национального музея истории Азербайджана - артефакты и исторические предметы, обнаруженные на дне азербайджанского сектора Каспийского моря. Отметим, что данная выставка состоялась в рамках подписанного меморандума о сотрудничестве между Национальным музеем истории Азербайджана и кораблём-музеем «Сураханы» ASCO.
Согласно меморандуму, на корабле-музее «Сураханы» созданы специальные условия для показа более 200 экспонатов. Для более близкого ознакомления посетителей музея с историей и значением артефактов, а также для показа мест находок и подводных археологических исследований, на выставке установлено интерактивное и мультимедийное оборудование и созданы соответствующие программы.
В рамках выставки также состоялась презентация каталога выставки. В завершение гости посетили выставку подводной археологии «Наследие Каспия».