Muzeydə Aprel döyüşləri şəhidi Samir Kaçayevə aid eksponatlar qorunur
Muzeyin Vətən müharibəsi fondunda Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əsgəri, heykəltəraş, 2016-cı il Aprel döyüşləri şəhidi Samir Kaçayevin təsviri olan qobelen qorunur. Bu sənət əsəri Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının (ADRA) məzunu Əzizova Jalə tərəfindən hazırlanaraq, muzeyə təqdim edilmişdir.
Şəhid Samir Ziyəddin oğlu Kaçayev 5 mart 1994-cü ildə Şamaxı şəhərində anadan olub. 2011-ci ildə orta təhsilini bitirən Samir Qaçayev elə həmin il Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasına daxil olub.
Samir Kaçayev 2 Aprel 2016-cı ildə Tərtər rayonu istiqamətində gedən döyüşlərdə şəhid olub. Göstərdiyi qəhrəmanlığa görə ölümündən sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin sərəncamı ilə "İgidliyə görə" medalı ilə təltif edilib.

В музее хранятся экспонаты, принадлежащие шехиду апрельских боев Самиру Качаеву
В фонде Отечественной войны музея хранится гобелен с изображением, солдата Вооруженных Сил Азербайджана, скульптора, шехида апрельских боев 2016 года Самира Качаева. Данное произведение искусства было подготовлено выпускницей Азербайджанской Государственной Академии Художеств (АГАХ) Азизовой Жале и передано музею.
Шехид Самир Зияддин оглы Качаев родился 5 марта 1994 года в городе Шемахе. Окончив среднюю школу в 2011 году, в том же году Самир Гачаев поступил в Азербайджанскую Государственную Академию Художеств.
Самир Качаев погиб 2 апреля 2016 года в боях в Тертерском направлении. По распоряжению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева за проявленный героизм он был посмертно награжден медалью «За отвагу».