Yaponiyanın ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Vada Cüniçi Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində olub. Görüşdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, səfir Vada Cüniçi və xanımı, səfirliyin əməkdaşı və muzeyin Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova iştirak ediblər. İlk olaraq, akademik Nailə Vəlixanlı qonaqları muzeydə görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Hər iki ölkənin muzeyləri arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələri, gələcəkdə səyyar sərgilərin, konfransların, treninqlərin təşkili ilə bağlı planlar müzakirə edilib, müəssisələr arasında müvafiq sahədə əməkdaşlıq perspektivlərindən söz açılıb.
Səfir Vada Cüniçi 30 il ərzində Yaponiya və Azərbaycan siyasi, iqtisadi, mədəni və digər sahələrdə dostluq əlaqələrini davamlı şəkildə inkişaf etdirmələrindən danışıb. Eyni zamanda səfir öz ölkəsinin və Azərbaycanın muzeyləri ilə əməkdaşlıq mübadiləsi istiqamətində mühüm işlərin görüləcəyini də bildirib.
Nailə Vəlixanlı muzeydə mühafizə olunan Yaponiya-Azərbaycan mədəni-tarixi əlaqələrini birləşdirən kolleksiyadan da söhbət açaraq, hər iki ölkənin tarixi əlaqələrinin 1960-cı illərə dayandığını və hələ də davam etdiyini xüsusi ilə vurğulayıb. Həmçinin, səfirə muzeyin nəşrlərində həmin kolleksiyanın təqdim olunması ilə bağlı ətraflı məlumat verilib.
Səmimi söhbətdən sonra qonaqlar məşhur xeyriyyəçi H.Z.Tağıyevin ev-muzeyi ilə tanış olublar. Səfir və xanımı görüşdən məmnun olduqlarını və muzeyin rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildiriblər.
Sonda səfirə muzeyin dəyərli kolleksiyası əsasında hazırlanmış nəşrləri hədiyyə edilib və xatirə fotosu çəkilib.
Qeyd edək ki, bu görüş hər iki ölkənin maddi-mədəni irsinin inkişafında, elmi tədqiqatların aparılması sahəsində, əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsində mühüm əhəmiyyət kəsb edir.

Чрезвычайный и Полномочный Посол Японии в нашей стране Вада Джуничи посетил Национальный музей истории Азербайджана. На встрече присутствовали директор музея, академик Наиля Велиханлы, посол Вада Джуничи с супругой, сотрудник посольства и заведующая Отделом международных связей и работы с общественностью музея Зумруд Исмаилова. Академик Наиля Велиханлы сердечно поприветствовала гостей музея. На встрече были обсуждены вопросы взаимного сотрудничества между музеями обеих стран, планы по организации в будущем передвижных выставок, конференций, тренингов, а также перспективы сотрудничества в соответствующей сфере между предприятиями. Посол Вада Джуничи рассказал о развитии дружественных отношений между Японией и Азербайджаном в политической, экономической, культурной и других областях, продолжающихся на протяжении 30 лет. В то же время посол сообщил, что будут проделаны важные работы в направлении взаимного сотрудничества с музеями его страны и Азербайджана.
Наиля Велиханлы также рассказала о хранящейся в музее коллекции японо-азербайджанских культурно-исторических связей и отметила, что исторические отношения обеих стран начались в 1960-х годах и продолжаются по сей день. Также послу была дана подробная информация о публикации этой коллекции в музейных изданиях.
После дружеской беседы гости ознакомились с домом-музеем известного мецената Г. З. Тагиева. Посол и его супруга, у которых визит в музей оставил глубокие впечатления, выразили благодарность руководству музея.
В завершение послу были вручены издания, подготовленные на основе ценной коллекции музея и было сделано памятное фото.
Отметим, что данная встреча имеет большое значение в развитии материального и культурного наследия обеих стран, в сфере научных исследований, сотрудничества и обмена опытом.