“Aydınlığa Doğru” milli–mənəvi dəyərlərin qorunması İctimai Birliyi və “Damla” aztəminatlı ailələrə qayğı İctimai Birliyi məşhur xeyriyyəçi H.Z.Tağıyevin örnək həyatının gənc tələbələrə öyrədilməsi məqsədi ilə silsilə tədbirlər keçirir.
Bu gün “H.Z.Tağıyev irsinin bərpası, inkişafı və gənclər arasında təbliği” adlı layihə çərçivəsində Milli Azərbaycan Tarix Muzeyində tədbir təşkil olunub.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, muzeyin elmi işlər üzrə direktor müavini, t.e.d., dosent Fərhad Cabbarov, Milli Məclisin deputatı Ceyhun Məmmədov, İlahiyyat İnstitunun rektoru Aqil Şirinov, Dövlət İdarəçilik Akademiyası Tarix Kafedrasının müdiri, t.ü.f.d., dosent Firdovsiyyə Əhmədova, “Aydınlığa Doğru” İB-nin sədri Solmaz Əmirli, “Damla” aztəminatlı ailələrə qayğı İB-nin sədri Nigar Abdullayeva, İncəsənət Universitetinin Muğamşünaslıq şöbəsinin müdiri prof. Sevil Fərhadova, Əməkdar elm xadimi, prof. Şahlar Əsgərov çıxış ediblər. Tədbir iştirakçıları Hacı Zeynalabdin Tağıyevin ictimai, maarifçilik, xeyriyyəçilik fəaliyyətindən bəhs edərək, onun xatirəsinin əbədi olaraq, xalqımızın yaddaşında yaşayacağını bildiriblər. Tanınmış ziyalılar qeyd ediblər ki, xalqımızın tarixən sahib olduğu zəngin xeyriyyəçilik ənənələrinə sadiq olaraq, xeyriyyəçilik mədəniyyətini birgə inkişaf etdirək və ictimaiyyətdə geniş tətbiqinə çalışaq.
Tədbir zamanı 35 fəal tələbə mükafatlandırılıb. Layihənin davamı olaraq, tələbələr ilə görüşlərin təşkili və xeyriyyəçilik ənənəsinin daha geniş miqyasda təbliği planlaşdırılıb.

Общественный союз защиты национально-нравственных ценностей «На пути к озарению» и Общественный союз попечения о малообеспеченных семьях «Дамла» проводят серию мероприятий с целью познакомить студентов с образцовой жизнью известного мецената Г.З.Тагиева.
Сегодня в Национальном музее истории Азербайджана было организовано мероприятие в рамках проекта «Восстановление, развитие и популяризация среди молодежи наследия Г.З.Тагиева».
На мероприятии выступили директор музея, академик Наиля Велиханлы, заместитель директора музея по научной работе, д.и.н., доцент Фархад Джаббаров, депутат Милли Меджлиса Джейхун Мамедов, ректор Института теологии Агиль Ширинов, заведующая кафедрой истории Академии государственного управления, д.ф.п.и.,доцент Фирдовсия Ахмедова, председатель ОО «На пути к озарению» Солмаз Амирли, председатель ОО «Дамла» по уходу за малообеспеченными семьями Нигяр Абдуллаева, заведующая кафедрой мугамоведения Университета искусств, профессор Севиль Фархадова, Заслуженный деятель науки, проф. Шахлар Аскеров. Участники мероприятия рассказали об общественной, просветительской и благотворительной деятельности Гаджи Зейналабдина Тагиева и отметили, что память о нем навсегда останется в памяти нашего народа. Известные интеллектуалы отметили, что, сохраняя верность исторически сложившимся богатым традициям благотворительности и призвали вместе развивать культуру благотворительности и стараться широко применять ее в обществе.
В ходе мероприятия были награждены 35 активных студентов. В продолжение проекта планируется организация встреч со студентами и популяризация традиции благотворительности в более широких масштабах.