Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən 18 iyun 1998-ci il tarixində "İnsan hüquqlarının müdafiəsinə dair Dövlət Proqramı"nın təsdiq olunduğu nəzərə alınaraq, Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamına əsasən 18 iyun tarixi Azərbaycan Respublikasında insan Hüquqları Günü kimi təsis edilmişdir. Bildiyiniz kimi, Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) tərəfindən hər il 18 may-18 iyun tarixləri "İnsan Hüquqları Aylığı” elan edilir.
Sözügedən əlamətdar ayla bağlı təqdim etdiyimiz eksponat Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə 23 may 2016-cı il tarixində Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Elmira Süleymanova tərəfindən hədiyyə edilmişdir. Medalın üzərində “Azərbaycan Ombudsmanı” sözləri və Azərbaycanın gerbi təsvir olunub. Medalın arxa tərəfində isə ingilis dilində “Commissioner for human rights of the republic of Azerbaijan” sözləri yazılıb. Medalın yerləşdirildiyi qutunun qapağı açılarkən, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səslənilir və qutunun ön hissəsinə üzərində Bakı şəhərinin Hökümət evi təsvir olunmuş lövhə bərkidilib.

Принимая во внимание утверждение Общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 18 июня 1998 года «Государственной программы защиты прав человека», соответствующим Указом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева 18 июня было объявлено Днем прав человека в Азербайджанской Республике. Как известно, Уполномоченным по правам человека (омбудсменом)
23 мая 2016 года Уполномоченный по правам человека (Омбудсмен) Азербайджанской Республики Эльмира Сулейманова в дар Национальному музею истории Азербайджана передала представленный нами экспонат. На медали изображены надпись «Омбудсмен Азербайджана» и герб Азербайджана. На оборотной стороне медали на английском языке написаны слова «Commissioner for human rights of the republic of Azerbaijan».
При открывании крышки коробки, в которую помещена медаль, звучит Государственный Гимн Азербайджанской Республики, а на лицевой стороне её прикреплена табличка с изображением Дома правительства Баку.