Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin baş leytenantı, Vətən müharibəsi şəhidi Abdullazadə Həsənağa Şakir oğlu 1993-cü il martın 9-da Lənkəran şəhərində anadan olub. 1999-2007-ci illərdə Rövşən Bədəlov adına 9 saylı tam orta məktəbdə təhsil alıb. 2007-ci ildə Cəmşid Naxçıvanski adına hərbi liseyə daxil olub. 2014-cü ilin iyul ayında həmin liseyi bitirərək “leytenant“ rütbəsi alıb. Elə həmin ildə Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Təlim-Tədris Mərkəzinin zabit təkmilləşdirmə kursuna daxil olub.
Həsənağa Abdullazadə 2015-2016-cı illərdə Gədəbəy rayonu “N” saylı hərbi hissənin ön xəttində taqım komandiri vəzifəsinə təyin olunub. 2017-ci ildə “baş leytenant” rütbəsi adını alıb. 2018-ci ilin oktyabr ayında Göygöl rayonu “N” saylı hərbi hissəyə bölük komandiri vəzifəsinə göndərilib.
Həsənağa Abdullazadə 2020-ci ildə başlanan Vətən müharibəsi zamanı Murovdağ silsiləsi və Kəlbəcərin azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak edib. Ayağından güllə yarası almasına baxmayaraq, Həsənağa Abdullazadə döyüşü tərk etməyib, öz taboru ilə birlikdə Kəlbəcər uğrunda gedən döyüşlərə yollanıb və qəhrəmancasına şəhid olub.
Azərbaycanın ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi uğrunda döyüş əməliyyatlarında vəzifə borcunu şərəflə yerinə yetirdiyi üçün Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamlarına əsasən Həsənağa Abdullazadə ölümündən sonra “Kəlbəcərin azad olunmasına görə" medalı və 3-cü dərəcəli "Rəşadət" ordeni ilə təltif edilib.
Həsənağa Abdullazadənin şəxsi əşyaları (hərbi səhra geyim dəsti: kamuflyaj rəngli kitel və şalvar, qış və yay baş geyimi, kəmər, saat, kamuflyaj rəngli pulqabı, fotoşəkil və şəhid H.Abdullazadəyə həsr olunmuş "Zəfərimizin Qəhrəmanı" adlı kitab) ailəsi tərəfindən muzeyin Sənədli mənbələrin elmi-fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimovanın vasitəsilə muzeyə təhvil verilib.
Qeyd edək ki, şəhid Həsənağa Abdullazadənin şəxsi əşyaları muzeyin yeni ekspozisiyasında nümayiş olunacaq.

Старший лейтенант Вооруженных Сил Азербайджана, шехид Отечественной войны Абдуллазаде Гасанага Шакир оглу родился 9 марта 1993 года в городе Лянкяран. В 1999-2007 годах учился в средней школе № 9 имени Ровшана Бадалова. В 2007 году поступил в военный лицей им. Джамшида Нахчыванского. В июле 2014 года завершив учёбу в лицее, получил звание «лейтенант». В том же году он поступил на курсы усовершенствования офицеров Учебно-образовательного центра ВС Азербайджана.
В 2015-2016 годах Гасанага Абдуллазаде был назначен командиром взвода в передовой воинской части «N» Гедабекского района. В 2017 году получил звание «старший лейтенант». В октябре 2018 года был направлен на должность командира в/ч «N» Гёйгёльского района.
Гасанага Абдуллазаде принимал участие в боях за свободу Муровдагского хребта и Кяльбаджара во время Отечественной войны, начавшейся в 2020 году. Несмотря на ранение в ногу, Гасанага Абдуллазаде не оставил бои, вместе со своим батальоном отправился сражаться за Кельбаджар, но в этих боях героически погиб.
За достойное выполнение своих обязанностей в боевых действиях по обеспечению территориальной целостности Азербайджана Гасанага Абдуллазаде согласно приказу Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева посмертно награжден медалью «За освобождение Кяльбаджара» и орденом «За Отвагу» 3-й степени.
Личные вещи Гасанаги Абдуллазаде (комплект военно-полевого обмундирования: гимнастерка и брюки камуфляжной расцветки, зимний и летний головной убор, пояс, часы, кошелёк камуфляжной расцветки, фото и книга «Герой нашей Победы», посвященная шехиду Х.Абдуллазаде)были переданы музею его семьей посредством заведующей Научно- фондовым отделом документальных источников музея Эсмиры Рагимовой.
Следует отметить, что личные вещи шехида Гасанаги Абдуллазаде будут представлены в новой экспозиции музея.