Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Vətən müharibəsi fonduna Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin Sərhəd Qoşunlarının kapitanı, Vətən müharibəsinin iştirakçısı olmuş şəhid Cavid Əhliman oğlu Bayramlıya məxsus materiallar daxil olub (DSX-ə məxsus kitel, şalvar, furajka, uçuşlara hazırlıq dəftəri, 2 ədəd Fəxri Fərman, 1 ədəd fotoşəkil, 2 ədəd isimlik, 1 ədəd döş nişanı və pilot uçuş qarnituru).
Kapitan Cavid Bayramlı 2020-ci il sentyabrın 27-də başlanan Vətən müharibəsi zamanı Zəngilanın azadlığı uğrunda gedən döyüşlərdə iştirak etmişdir. Cavid Bayramlı müharibədən sonra xidmətinə davam etmiş və döyüşlərdə iştirakına görə təltif edilmişdir.
30 noyabr 2021-ci il tarixində Azərbaycan Respublikası Dövlət Sərhəd Xidmətinin hərbi helikopteri Xızı rayonu ərazisində yerləşən "Qaraheybət" aviasiya poliqonunda təlim uçuşları yerinə yetirərkən qəzaya uğraması nəticəsində Cavid Bayramlı şəhid olmuşdur.
Şəhid Cavid Bayramlının şəxsi əşyaları muzeyin Sənədli mənbələrin elmi-fond şöbəsinin müdiri Esmira Rəhimovanın vasitəsilə muzeyə təhvil verilib.

В Фонд Отечественной войны Национального музея истории Азербайджана поступили материалы, принадлежащие капитану Пограничных войск Вооружённых Сил Азербайджана, участнику Отечественной войны, шехиду Байрамлы Джавиду Ахлиман оглу (китель ГПС, брюки, фуражка, книжка летной подготовки, 2 Почётные грамота, 1 фотография, 2 бейджа, 1 значок и летный комплект пилота).
Капитан Джавид Байрамлы сражался в боях за свободу Зангилана в ходе Отечественной войны, начавшейся 27 сентября 2020 года. Джавид Байрамлы после войны продолжил службу, был награжден за участие в боях.
30 ноября 2021 года при выполнении учебных полетов Джавид Байрамлы погиб в результате крушения военного вертолета Государственной пограничной службы Азербайджанской Республики на авиационном полигоне «Гараэйбат», расположенном на территории Хызинского района.
Личные вещи шехида Джавида Байрамлы были переданы музею при посредничестве заведующей Научно-фондовым отделом документальных источников музея Эсмиры Рагимовой.