Azərbaycan Xalq Maarif Komissarlığının 1928-ci il 20 sentyabr tarixli qərarı ilə Bakı Uşaq Teatrı rəsmi olaraq fəaliyyətə başlamış, 1936-cı ilin iyul ayının 18-dən etibarən isə həmin teatr “Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrı” adlandırılmışdır. Teatr fəaliyyət göstərdiyi dövrdə milli mədəniyyətimizin inkişafında mühüm rol oynamış və tamaşaçılarına nümunəvi xidmət göstərmişdir.
Əlamətdar günlə bağlı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeynin Sənədli mənbələr fondunda qorunan, müxtəlif illərdə Azərbaycan Dövlət Gənc Tamaşaçılar Teatrında səhnəyə qoyulmuş tamaşaların proqramlarını təqdim edirik. Qeyd edək ki, həmin eksponatlar arasında Gənc Tamaşaçılar Teatrının 25 illiyi münasibətilə çəkilmiş fotovinyet (1954-cü il) və "Bakinski raboçi" qəzetinin 54-cü sayından kəsilmiş "Ümumittifaq festivalın laureatı Gənc Tamaşaçılar Teatrı" adlı məqalə (5 mart 1958-ci il) yer alır.

Бакинский Детский Театр был официально открыт решением Народного Комиссариата Просвещения Азербайджана от 20 сентября 1928 года, а с 18 июля 1936 года этот театр был переименован в «Азербайджанский Государственный Театр Юного Зрителя». За время своего существования театр сыграл важную роль в развитии нашей национальной культуры, стал образцовым для своих зрителей.
В связи со знаменательным днем представляем вашему вниманию программы спектаклей, поставленных в разные годы на сцене Азербайджанского Государственного Театра Юного Зрителя, которые хранятся в Фонде документальных источников Национального музея истории Азербайджана. Среди материалов также представлены фото-виньетка, сделанная к 25-летию ТЮЗа (1954 г.), и вырезка статьи из 54-го номера газеты "Бакинский рабочий" (5 марта 1958 г.) «Театр Юного Зрителя — лауреат Всесоюзного фестиваля».