21 fevral 2024-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində İnnovasiyalar və təhsil proramları şöbəsinin təşkilatçılığı ilə Beynəlxalq Ana Dili Gününə həsr olunmuş “Azərbaycan dili milli varlığımızdır” adlı tədbir keçirilib. Tədbirdə muzeyin əməkdaşları, 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin rəhbər və müəllim heyəti, şagirdləri iştirak edib.
Tədbirdə İnnovasiyalar və təhsil proramları şöbəsinin müdiri Fəridə Şəmsi çıxış edərək qeyd edib ki, Azərbaycan dövləti ana dilimizin qorunması, inkişaf etdirilməsi, öyrənilməsi sahəsində mühüm addımlar atır. Ötən illər ərzində ölkə rəhbərliyi tərəfindən Azərbaycan dili ilə bağlı qəbul olunmuş Dövlət Proqramı, Fərman və Sərəncamlar bunun ən gözəl nümunələri sayıla bilər. Müasir dövrdə ardıcıl şəkildə Azərbaycan dili ilə bağlı mühüm işlər görülür, konfranslar keçirilir, tədqiqatlar aparılır.
Sonra 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin direktoru Elza Orucova Azərbaycan dilinin saflığı və onun qorunması məsələsindən danışıb, dövlətin uğurlu dil siyasəti apardığını vurğulayıb.
Daha sonra həmin şöbənin baş mütəxəssisi Qənirə Qafarlı 2020-ci ildə Muzeyin 100 illiyi münasibəti ilə Muzeyin Arxeologiya, Etnoqrafiya, Sənədli mənbələr, Silahlar və bayraqlar, Xüsusi, Hədiyyələr və xatirə əşyaları fondlarının materialları əsasında hazırlanmış “Əlifba” kitabı haqqında məlumat verib. Həmçinin, şagirdlərlərin tədbirdə fəal iştirak etməsi üçün tədbir zamanı interaktiv oyun təşkil edilib.
Sonda 5 nömrəli Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin şagirdlərinin təqdimatında bədii hissə nümayiş olunub.

В музее состоялось мероприятие, посвященное Международному дню родного языка
21 февраля 2024 года в Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие под названием «Азербайджанский язык – наше национальное достояние», посвященное Международному дню родного языка, которое было организовано Отделом инноваций и образовательных программ. В мероприятии приняли участие сотрудники музея, руководство и педагогический состав, учащиеся Центра развития ребёнка и молодёжи №5.
Выступая на мероприятии, заведующая Отделом инноваций и образовательных программ Фарида Шамси отметила, что Азербайджанское государство предпринимает важные шаги в области защиты, развития и изучения нашего родного языка. Лучшими примерами этого можно считать принятые в последние годы руководством страны Государственную программу, Указы и Распоряжения относительно азербайджанского языка. В наше время проводятся важные работы, конференции, исследования в области азербайджанского языка.
Затем директор Центра развития ребёнка и молодежи №5 Эльза Оруджева в своём выступлении, подчеркнув величие азербайджанского языка, рассказала о защите чистоты речи и об успешной языковой политике, проводимой государством.
Далее главный специалист данного отдела Ганира Гафарлы дала информацию о книге «Алифба» («Азбука»), подготовленной на основе материалов таких фондов музея, как «Археология», «Этнография», «Документальные источники», «Оружие и флаги», «Специальный», «Подарки и памятные вещи» и изданной по случаю 100-летия музея в 2020 году. Также в рамках мероприятия для активного участия учащихся в мероприятии была организована интерактивная игра.