Muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı Naxçıvanda respublika elmi konfransında çıxış edib
Azərbaycan Respublikasının prezidenti İlham Əliyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı çərçivəsində Naxçıvan şəhərində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi, AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılması: tarix və müasirlik” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib. Konfransdan öncə təşkilatçı qurumların və elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstəsi qoyaraq, Ulu Öndərin xatirəsinə yad ediblər.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində baş tutan konfransı giriş sözü ilə bölmənin sədri akademik İsmayıl Hacıyev açıb. Daha sonra çıxış edən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, “Bu gün keçirilən konfrans Naxçıvanın yeni inkişaf mərhələsində tədqiq olunmasına xidmət edir”. Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli konfrans iştirakçılarını muxtar respublikanın 100 illiyi və yaxın zamanda qeyd olunmuş Elm Günü münasibətilə təbrik edib.
Konfrans zamanı Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı “Naxçıvanın yeni tarixinin yazılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu”, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov “Naxçıvan tarixində yeni səhifə: Ehsan xanın Peterburq səfəri haqqında”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru dosent Elbrus İsayev “Naxçıvanda ali təhsil”, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru dosent Azad Novruzov “Muxtariyyət dövründə Naxçıvanda ümumi təhsil”, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun Əliyevşünaslıq şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Ədalət Qasımov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının davamlı inkişafında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xidməti” və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri akademik İsmayıl Hacıyev “Naxçıvan Muxtar Respublikasının siyasi-hüquqi statusu” mövzusunda məruzələr ediblər.

Директор музея, академик Наиля Велиханлы выступила на республиканской научной конференции в Нахчыване
В рамках Указа Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева «О праздновании 100-летия Нахчыванской Автономной Республики» от 30 декабря 2023 года в городе Нахчыване при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Нахчыванского филиала НАНА, Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА, Нахчыванского государственного университета и Нахчыванского института учителей состоялась республиканская научная конференция на тему «Создание Нахчыванской Автономной Республики: история и современность». Перед началом конференции руководители учреждений-организаторов и научно-исследовательских учреждений посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в Нахчыване, возложили цветы к памятнику и отдали дань памяти великому лидеру.
Конференцию, состоявшуюся в Нахчыванском филиале НАНА, открыл председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев. Президент Национальной академии наук Азербайджана, академик Иса Габиббейли в своём выступлении отметил, что «Данная конференция служит изучению Нахчывана на новом этапе развития». В завершение своего выступления академик Иса Габиббейли поздравил участников конференции по случаю 100-летия автономной республики и недавно отмечавшегося Дня науки.
На конференции с докладами выступили: директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы на тему «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в написании новой истории Нахчывана», директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукуров - «Новая страница в истории Нахчывана: о визите Эхсан-хана в Петербург», ректор Нахчыванского государственного университета, доцент Эльбрус Исаев - «Высшее образование в Нахчыване», ректор Нахчыванского института учителей, доцент Азад Новрузов - «Общее образование в Нахчыване в период автономии», заведующий отделом Алиевоведения Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА, доктор исторических наук Адалят Гасымов - «Служение общенационального лидера Гейдара Алиева в устойчивом развитии Нахчыванской Автономной Республики» и председатель Нахчыванского отделения НАНА, академик Исмаил Гаджиев - «Политико-правовой статус Нахчыванской Автономной Республики».