Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Eksponatların qorunması və qeydiyyatı üzrə direktor müavini- baş mühafiz, t.ü.f.d., dosent Məhfuzə Zeynalova, Beynəlxalq əlaqələr və ictimaiyyətlə iş şöbəsinin müdiri Zümrüd İsmayılova Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyində Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsi İctimai Birliyinin növbəti plenar iclasında iştirak edib.
Gündəlikdə olan əsas məsələ 2024-2026-cı illər üzrə birliyin yeni sədr və Rəyasət Heyətinin seçilməsi olub. İclası birliyin sədri, Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyinin direktoru Şirin Məlikova açaraq, son üç il ərzində birliyin fəaliyyəti, görülən işlər və əldə olunan nəticələr barədə məlumat verib.
Seçki əsasında Beynəlxalq Muzeylər Şurası (ICOM) Azərbaycan Milli Komitəsi İctimai Birliyinin Rəyasət Heyətinin yeni tərkibi aşağıdakı kimi təsdiqlənib:
Sədr: Əsmər Babayeva, Azərbaycan Dövlət Rəssamlıq Akademiyasının dosenti; Sədr müavinləri: Emin Məmmədov, “Azərxalça” ASC-nin İdarə Heyətinin sədri; Nərgiz Abdullayeva, Heydər Əliyev Mərkəzinin Layihələrin idarəedilməsi departamentinin direktoru; Vüqar İsayev, Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğunun direktoru; Üzvlər: Tural İbrahimov, “Suraxanı” gəmi-muzeyinin direktoru; Nigar Rəhimli, Heydər Əliyev Mərkəzində Elmi araşdırmalar və təbliğat şöbəsinin müdiri. Məsul katib: Günay Səfərova, Media Təhlil Mərkəzində Mədəni layihələr üzrə ekspert.
Daha sonra muzey işi sahəsində uzunmüddətli və səmərəli fəaliyyətinə görə Rəyasət Heyətinin əvvəlki üzvlərinə, o cümlədən Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlının adına təşəkkürnamə təqdim edilib.
Qeyd edilib ki, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi xalqlar arasında mədəni mübadilə və əməkdaşlığın inkişafına kömək məqsədilə təsis olunmuş ICOM- Beynəlxalq Muzeylər Şurasının layihələri çərçivəsində keçirilmiş tədbirlərdə, vebinarlarda, treninqlərdə fəal iştirak edir.

Заместитель директора по охране и учету экспонатов Национального музея истории Азербайджана – главный хранитель, д.ф.п.и., доцент Махфуза Зейналова и заведующая Отделом международных связей и работы с общественностью Зумруд Исмайлова, приняли участие в пленарном заседании Азербайджанского национального комитета Международного совета музеев (ИКОМ), проходившем в В Национальном музее искусств Азербайджана.
Основным вопросом повестки дня были выборы нового председателя и президиума союза на 2024-2026 годы. Открывая заседание, председатель союза, директор Национального музея искууств Азербайджана Ширин Меликова рассказала о деятельности союза, проделанной работе и достигнутых результатах за последние три года.
По результатам выборов новый состав Президиума Азербайджанского национального комитета Международного совета музеев (ИКОМ) был утвержден в следующем составе:
Председатель – доцент Азербайджанской Государственной Академии Художеств Асмар Бабаева;
Заместители председателя - председатель Правления ОАО «Азерхалча» Эмин Мамедов;
Директор департамента управления проектами Центра Гейдара Алиева Наргиз Абдуллаева;
Директор Гобустанского национального историко-художественного заповедника Вугар Исаев.
Члены - директор танкера-музея «Сураханы» Турал Ибрагимов;
Заведующая отделом научных исследований и пропаганды Центра Гейдара Алиева Нигяр Рагимли.
Ответственный секретарь - эксперт по культурным проектам Центра медиаанализа Гюнай Сафарова.
Затем бывшим членам президиума, втом числе, директору Национального музея истории Азербайджана академику Наиле Велиханлы было вручено благодарственное письмо за многолетнюю и плодотворную деятельность в области музейного дела.
Было отмечено, что Национальный музей истории Азербайджана активно участвует в мероприятиях, вебинарах и тренингах, проводимых в рамках проектов ИКОМ – Международного совета музеев, созданного с целью содействия развитию культурного обмена и сотрудничества между народами.