Bu gün, 22 aprel 2024-cü il tarixində Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Mədəniyyət naziri Adil Kərimli, Milli Məclis deputatlarının, alimlərin, mədəniyyət və incəsənət xadimlərinin, ictimaiyyət nümayəndələrinin iştirak etdikləri açılış mərasimi Azərbaycan Respublikasının Dövlət himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərin xatirəsi yad olunub.
Sonra qonaqlara muzey haqqında videoçarx və son 25 il ərzində çıxan nəşrlər təqdim olunub.
Tədbirdə çıxış edən muzeyin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı yeni ekspozisiya haqqında ətraflı məlumat verib. N.Vəlixanlı qeyd edib ki, ekspozisiya Azərbaycan tarixinin bütün dövrlərini əhatə etməklə yerli və xarici ziyarətçilərə ölkəmizin çoxəsrlik tarixi keçmişini, məişətini və mədəniyyətini daha dərindən bilmək və öyrənmək imkanı verir.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin elm və mədəniyyətimizin inkişafına daim xüsusi önəm verdiyini vurğulayıb. İ.Həbibəyli Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində aparılan elmi araşdırmaların əhəmiyyətindən bəhs edib.
Tədbirin rəsmi hissəsi qədim musiqi alətləri ansamblının konsert proqramı ilə davam etdirilib.
Daha sonra qonaqlar Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin yeni ekspozisiyası ilə tanış olublar.
Qeyd edək ki, muzeyin yeni ekspozisiyası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 10 fevral 2022-ci il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq qurulub. 2023-cü ilin əvvəlindən ekspozisiya zallarında işlərə başlanılıb. İş prosesində əvvəlkindən fərqli olaraq yeni ekspozisiyanın 1920-ci ilə qədər deyil, davamlı olaraq Zəfər və Böyük Qayıdış tarixi ilə tamamlanması qərara alınıb. 2023-cü ilin sonunda ekspozisiyanın bütün zallarında eksponatların müvafiq vitrinlərdə yerləşdirilməsi, iki dildə (Azərbaycan və ingilis) annotasiyaların, etiketajların hazırlanması başa çatıb. İnteraktiv masa və monitorlarda Azərbaycan tarixinin bütün dövrləri, həmçinin həmin dövrlərə uyğun gələn muzey eksponatları haqqında məlumatlar yerləşdirilib. Ekspozisiya birinci və ikinci mərtəbələri əhatə etməklə ümumilikdə 26 zaldan (1684 m2) (H.Z.Tağıyevin xatirə muzeyinin ekspozisiyası istisna olmaqla) ibarətdir. Birinci mərtəbədə tarixin ən qədim çağlarından XIX əsrin əvvəllərinə qədərki, ikinci mərtəbədə isə XIX əsrin ikinci yarısından indiyə qədərki dövrləri nümayiş edilir.

Выступая на мероприятии, директор музея, академик Наиля Велиханлы дала подробную информацию о новой экспозиции. Она отметила, что экспозиция, охватывающая все периоды истории Азербайджана, дает местным и зарубежным посетителям возможность глубже узнать многовековое историческое прошлое, жизнь и культуру нашей страны.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что президент Азербайджана Ильхам Алиев всегда придает особое значение развитию нашей науки и культуры. Он рассказал о важности научных исследований, проводимых в Национальном музее истории Азербайджана. Официальная часть мероприятия продолжилась концертной программой ансамбля старинных музыкальных инструментов.
Далее гости ознакомились с новой экспозицией Национального Музея Истории Азербайджана.
Отметим, что новая экспозиция музея создана по распоряжению президента Азербайджанской Республики от 10 февраля 2022 года. С начала 2023 года в залах музея были начаты работы по созданию экспозиции. В процессе работы было принято решение, что в отличие от предыдущей экспозиции, в которой отражалась история Азербайджана до 1920 года, в новую экспозицию будет включена история вплоть до Победы и Великого Возвращения. В конце 2023 года во всех залах экспозиции завершились работы по размещению экспонатов в соответствующих витринах, подготовке аннотаций и этикетажа на двух языках (азербайджанском и английском). Интерактивные столы и мониторы содержат информацию о всех периодах истории Азербайджана, а также соответствующих этим периодам музейных экспонатах. Экспозиция, расположенная на двух этажах, состоит из 26 залов (1684 м2), (кроме экспозиции мемориального музея Г.З.Тагиева). На первом этаже экспозиция отражает историю Азербайджана с древнейших времен до начала XIX века, а на втором этаже – со второй половины XIX века до наших дней.