Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Səfəvilər dövlətinin banisi görkəmli şair Şah İsmayıl Xətainin (1487-1524) 1508-ci ilə aid fərmanının təqdimatı keçirilib. Fərman bu il İngiltərənin məşhur “Christie’s” hərracında Azərbaycan vətəndaşı tərəfindən satın alınaraq Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilib. Sənəd Şah İsmayıl Xətai tərəfindən 1508-ci il iyulun 4-də (hicri-qəməri təqvimi ilə 914-cü il səfər ayının 25-i) imzalanıb. Fərman fars dilində, “qara şikəstə” üslubu ilə yazılıb və Xətainin möhürü ilə təsdiqlənib. Səfəvi hökmdarının mülkiyyət məsələlərinə dair fərmanlarından biri olan sənəd bütöv və möhürlü vəziyyətdə olması ilə xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Təqdimat mərasimində Milli Məclisin sədr müavini akademik Rafael Hüseynov, Mədəniyyət komitəsinin sədri Polad Bülbüloğlu, Mədəniyyət Nazirliyinin nümayəndələri, mədəniyyət və elm xadimləri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov bildirib ki, xalqımıza məxsus tarixi və mədəni irs nümunələrinin Azərbaycana qaytarılması və qorunub-saxlanılması dövlətimizin daim diqqət mərkəzindədir. Bu həm də mədəniyyət siyasətimizin əsas istiqamətlərindən biridir: “Dövlət qurumlarının bu sahədə apardığı işlərə vətəndaşlarımızın da dəstək verməsi təqdirəlayiq haldır və bu cür təşəbbüslər cəmiyyətimizin həmrəyliyini və milli dəyərlərə bağlılığını nümayiş etdirir. Səfəvilər imperiyasının ilk illərinə məxsus bu nadir sənəd Azərbaycanın dövlətçilik ənənələrinə dair dəyərli eksponat olmaqla yanaşı, gələcək nəsillər üçün tarixi mənbədir”.
Muzeyin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı öz çıxışında qeyd edib ki, Azərbaycanın tarixi və mədəni irs nümunələrinin ölkəyə qaytarılması artıq ənənəyə çevrilib: “Vətəndaşımızın şəxsi təşəbbüsü ilə Azərbaycan xalqının böyük oğlu, sərkərdə və şair Şah İsmayıl Xətainin fərmanının satın alınaraq muzeyimizə hədiyyə edilməsi əsl vətənpərvərlik nümunəsidir. Bu həm də xalqımızın öz tarixini yaşatmaq və ona sahib çıxmaq əzmini göstərir”. Fərmanın muzeyin daimi ekspozisiyasında sərgilənəcəyini bildirən N.Vəlixanlı Şah İsmayıl Xətainin vəfatının 500-cü ildönümünün tamam olduğu vaxtda Azərbaycana gətirilməsinin simvolik məna daşıdığını vurğulayıb. AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Şah İsmayıl Xətai imzalı bir sənədin ölkəmizə gətirilməsini böyük tarixi və siyasi əhəmiyyətli hadisə kimi dəyərləndirib. AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov Xətainin dövlətçilik fəaliyyəti, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi İlqar Fəhmi onun bədii yaradıcılığı ilə bağlı fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyinin Qədim musiqi alətləri ansamblının ifasında bədii-musiqili kompozisiya təqdim olunub.

В Национальном музее истории Азербайджана прошла презентация указа 1508 года известного поэта Шаха Исмаила Хатаи (1487-1524), основателя государства Сефевидов.
Указ был куплен в этом году гражданином Азербайджана на знаменитом аукционе Christie's в Англии и передан в дар Национальному музею истории Азербайджана.
Документ был подписан шахом Исмаилом Хатаи 4 июля 1508 года (25 сафара 914 года по лунному хиджре). Указ был написан на персидском языке, в стиле «гара шикасте» и подтвержден печатью Хатаи. Поскольку документ, являющийся одним из указов правителя Сефевидов по вопросам собственности был нетронутым и запечатаннным, имеет особое значение.
На презентации приняли участие заместитель председателя Милли Меджлиса академик Рафаэль Гусейнов, председатель комитета по культуре Полад Бюльбюльоглы, представители Министерства культуры, деятели культуры и науки.
Выступая на мероприятии, заместитель министра культуры Фарид Джафаров отметил, что возвращение в Азербайджан и хранение образцов историко-культурного наследия, принадлежащих нашему народу, всегда находится в центре внимания нашего государства. Это также является одним из основных направлений нашей культурной политики:-«Отрадно, что наши граждане поддерживают деятельность государственных учреждений в этой сфере, и подобные инициативы демонстрируют солидарность нашего общества и приверженность национальным ценностям. Этот редкий документ, относящийся к первым годам существования Сефевидской империи, является ценным экспонатом традиций государственности Азербайджана, а также историческим источником для будущих поколений».
Президент НАНА академик Иса Габиббейли оценил досставку в нашу страну документа, подписанного Шахом Исмаилом Хатаи, как большое историческое и политически важное событие.
Директор музея, академик Наиля Велиханлы в своем выступлении отметила, что возвращение в страну образов исторического и культурного наследия Азербайджана уже стало традицией: -" Приобретение по личной инициативе нашего гражданина указа великого сына азербайджанского народа, полководца и поэта шаха Исмаила Хатаи и передача его нашему музею является настоящим примером патриотизма. Это также показывает решимость нашего народа сохранить свою историю и взять на себя ответственность за нее».
Отметив, что указ будет выставлен в постоянной экспозиции музея, Н.Велиханлы подчеркнула, что доставка его в Азербайджан к 500-летию со дня смерти Шаха Исмаила Хатаи имеет символическое значение.
Директор Института истории и этнологии НАНА Профессор Керим Шюкюров и секретарь Союза писателей Азербайджана Ильгар Фахми в выступлениях поделились своими мыслями о государственном управлении Хатаи и его художественном творчестве.
В завершение мероприятия была представлена художественно-музыкальная композиция в исполнении ансамбля старинных музыкальных инструментов Государственного музея музыкальной культуры Азербайджана.